Home WiadomościZ kraju Odpust Matki Bożej Licheńskiej

Odpust Matki Bożej Licheńskiej

Redakcja

W pierwszy lipcowy poniedziałek przypadnie szósta rocznica przeniesienia Cudownego Obrazu z kościoła św. Doroty do bazyliki. Rok wcześniej, 2 lipca 2005 r. po raz pierwszy obchodziliśmy odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Wtedy też uroczyście ogłoszono, że Stolica Apostolska przyznała nowej licheńskiej świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Od tego czasu 2 lipca na terenie diecezji włocławskiej wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Licheńską, a w Sanktuarium jest to uroczystość połączona z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Lipcowe świętowanie nawiązuje do wydarzenia opisanego na kartach Ewangelii, kiedy to Maryja odwiedza swoją krewną Elżbietę dowiedziawszy się, że ta spodziewa się dziecka. Dziś spotkanie to świętujemy w liturgii 31 maja, ale dawniej było ono obchodzone właśnie 2 lipca. Okres ten był początkiem czasu zbierania jagód i tradycja ludowa nazwała ten dzień świętem Matki Bożej Jagodnej, czyli Tej, która jest opiekunką urodzajów leśnych owoców.

Do spotkania Maryi z Elżbietą nawiązał również Jan Paweł II w homilii wygłoszonej przed licheńską bazyliką 7 czerwca 1999 r.: – Ta scena nawiedzenia staje się nam w szczególny sposób bliska tu, w tym miejscu, które Maryja bardzo umiłowała. Każde sanktuarium jest bowiem w jakimś sensie domem Elżbiety, który nawiedza Matka Syna Bożego, by być blisko swego umiłowanego ludu.

Więcej na: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda