Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Trwają rekolekcje polskich biskupów

Jasna Góra: Trwają rekolekcje polskich biskupów

Redakcja

Na Jasnej Górze drugi dzień trwają rekolekcje polskich biskupów. Uczestniczy w nich niemal cały Episkopat Polski. To czas modlitwy, nawrócenia, „podnoszenia na duchu” i okazja do umocnienia, by usłyszane na wizycie ad limina słowa papieża Franciszka znalazły spełnienie.

Na wspólnotowy wymiar rekolekcji zwraca uwagę abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Bardzo nas podnoszą na duchu ponieważ to nie jest tylko kwestia wejścia w nauki rekolekcyjne, ale też wsparcia razem, wspólnej modlitwy, bo w Kościele koinonia – wspólnota ma swoje znaczenie, jeden dźwiga troski i cierpienia drugiego i w ten sposób cały Kościół się rozwija – podkreślił abp Gądecki.

O wspólnotowości mówi także abp Wacław Depo. – Po ad limina apostolorum, kiedy byliśmy przywoływani w czterech grupach i doświadczyliśmy powszechności Kościoła, to dzisiaj potrzeba nam zwarcia szeregów w tajemnicy wspólnoty Kościoła na polskiej ziemi – powiedział metropolita częstochowski.

– Jesteśmy po spotkaniu z Ojcem Świętym, potrzeba więc też modlitwy, by to wszystko, co usłyszeliśmy, mogło teraz znaleźć spełnienie. Modlimy się za Ojczyznę w tym trudnym czasie – podkreślił Prymas Polski, abp Wojciech Polak. – Widzimy napięcia na wschodniej granicy, obawy z jednej strony o to, że zostaniemy w jakiś brutalny sposób zaatakowani i chcemy się bronić, a z drugiej trzeba pamiętać, że osoby które tam koczują zostały wykorzystane przez reżim Łukaszenki i są swoistego rodzaju żywymi tarczami. Dlatego nasza odpowiedzialność w modlitwie za nich – podkreślił ks. Prymas.

– Bardzo stęskniłem się za Jasną Górą, bo w ubiegłym roku nie byliśmy tutaj. Jesteśmy zobowiązani, by pogłębiać nasze życie duchowe – przypomina abp Józef Kupny z Wrocławia. Podkreśla, że rekolekcje w gronie biskupów nabierają specjalnego znaczenia, bo są kierowane do pasterzy i „rekolekcjoniści poruszają te tematy, które mogą pomóc w drodze do świętości”. Metropolita wrocławski zauważa, że papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami wyjaśniał czym ma być trwający w Kościele synod i podczas tych dni skupienia jest też czas, by zastanowić się w jaki sposób pomagać wiernym uczyć się synodalności.

– Także biskup w swoim zabieganiu potrzebuje czasu spokoju, głębokiej modlitwy osobistej – zauważył abp Stanisław Budzik. – Z radością tutaj przychodzimy, aby napełnić duchowe akumulatory, aby w trudnych dzisiejszych czasach znaleźć orientację, aby, jak Maryja otwierać się na dary Ducha Świętego i aby przystąpić do naszej pracy z nową siłą, z nowym optymizmem, bo ten optymizm jest nam bardzo potrzebny – powiedział metropolita lubelski.

W dniach skupienia uczestniczą też i ci pasterze, którzy odprawiają je po raz pierwszy, bo niedawno przyjęli sakrę biskupią. Jak podkreśla bp Artur Ważny z Tarnowa, te pierwsze rekolekcje to dla niego czas wyjątkowy. – To doświadczenie braterstwa, które już poniekąd przeżyłem podczas wizyty w Rzymie, to bardzo ważne i inspirujące doświadczenie, dla mnie nowe we wspólnocie biskupiej – powiedział podkreślając radość, że dni skupienia odbywają się na Jasnej Górze, bo „jest tu spojrzenie Matki, które sprawia, że człowiek czuje się bezpieczny i chce być prawdziwy, autentyczny, i chce się zmienić”.

Na program rekolekcji składają się m.in. konferencje, które głosi franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas, który przez 10 lat był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a które skupione są wokół „przesłania współczesnych świętych. O. Kijas podkreśla, że chciałby podzielić się z uczestnikami dni skupienia swoim doświadczeniem pracy w Kongregacji. „Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego” – powiedział rekolekcjonista. Dziś jego refleksje zatytułowane są m.in. „Bł. kard. Stefan Wyszyński czyli bycie ojcem i prorokiem”, „Bp Jan Pietraszko, czyli przygotować ludzi na Adwent”, „Ks. Jan Macha, czyli życie w pokorze i w tęsknocie za niebem”.

Biskupi rekolekcje odbywają na Jasnej Górze w Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Jak podkreślają to doskonałe miejsce, by w ciszy i skupieniu przeżywać ten szczególny czas.

Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku. Zakończy je tradycyjnie Msza św. o godz. 11.00 za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda