Home WiadomościZ kraju Jezuici: Rozpoczęcie Kongregacji Prowincji Polski Południowej

Jezuici: Rozpoczęcie Kongregacji Prowincji Polski Południowej

Redakcja

jezuici.plWe wtorek 7 kwietnia w Centrum Duchowości w Częstochowie rozpoczęła obrady Kongregacja Prowincji. Poprzedza ona zwołaną na październik przyszłego roku Kongregację Generalną, która będzie miała za zadanie wybrać nowego przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego.

Wprawdzie zgodnie z Konstytucjami zakonu generał jezuitów sprawuje rządy dożywotnio, jednak prawo dopuszcza dobrowolną rezygnację z urzędu. Aktualnie rządzący O. Adolfo Nicolás SJ zdecydował się na odejście z urzędu ze względu na wiek.

W Kongregacji w Częstochowie bierze udział pięćdziesięciu delegatów. Oprócz wybrania delegatów na Kongregację Generalną (oraz ich ewentualnych zastępców), mają oni za zadanie także:

  • wybrać jednego spośród braci zakonnych, który będzie kandydatem nominowanym jako jeden z delegatów na Kongregację Generalną
  • zebrać i opracować ewentualne postulaty do rozpatrzenia przez O. Generała i Kongregację Generalną
  • przygotować odpowiedź na pytanie, jakie O. Generał skierował do wszystkich jezuitów na świecie, a jakie brzmi: „Medytując nad wezwaniem Króla Przedwiecznego, co rozeznajemy jako trzy najważniejsze wyzwania, które Pan dzisiej kieruje do całego Towarzystwa?”.

Kongregacja jest także okazją do omówienia innych ważnych spraw Prowincji. Wszystkich naszych przyjaciół prosimy o modlitwę w intencji naszych obrad.

o. Jakub Kołacz SJ – prowincjał

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda