Home WiadomościZ kraju Jubileusz 50.lecia spotkań ekumenicznych w kościele św. Marcina w Warszawie

Jubileusz 50.lecia spotkań ekumenicznych w kościele św. Marcina w Warszawie

Redakcja

W drugim dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 19 stycznia 2012 zgromadzili się na wspólnej  modlitwie hierarchowie z chrześcijańskich kościołów, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i spoza PRE wraz ze swoimi duchownymi i wiernymi.

 

Ks. dr Andrzej Gałka, rektor kościoła  św. Marcina powitał wszystkich zgromadzonych duchownych i świeckich   w swoim imieniu i w  imieniu Matki Generalnej Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zaprosił do modlitwy dziękczynnej za dar pierwszego spotkania w roku 1962. Stwierdził, że “Od tamtego czasu stało się dużo dobrego. Dzisiaj naprawdę   jesteśmy bliżej siebie”.  Przypomniał  słowa bł. Papieża Jana Pawła z pielgrzymek , że “nie wystarczy się tolerować, ale trzeba się kochać”.

Mszy św. koncelebrowanej  przewodniczył  kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski W koncelebrze uczestniczyli: emerytowany biskup włocławski, były rektor kościoła św. Marcina, Bronisław Dębowski i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Stolarczyk , rektor kościoła .św. Marcina, ks. dr Andrzej Gałka, księża przybyli na uroczystość.

Mszę św. poprzedziły  wspólnie odśpiewane nieszpory. Kazanie  w czasie mszy św. wygłosił ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego. Kaznodzieja wskazał na słabe postępy  wzajemnej  współpracy na polu ekumenicznym w   minionych 50 latach . Dodał jednak, że „siewca często sieje nie dla siebie, kto inny zbierze plony – ale i w jednym snopie są różne kłosy”.

Być może dobre osiągnięcia będą mogły uzyskać dopiero następne pokolenia . Przypomniał również, że być może pełna jedność nie jest możliwa, gdyż jesteśmy tylko ludźmi. Nawet wśród pierwszych chrześcijan były kontrowersje. „ Apostołowie mieli również różne poglądy i koncepcje, zaś wspólnota była możliwa tylko pod wpływem działania Ducha Świętego” stwierdził duchowny.

”Ekumenizm to wciąż zadanie nowych pokoleń –  ekumeniczna roślina potrzebuje pracy nas wszystkich” wskazał kaznodzieja  i zaprosił wszystkich do współpracy ekumenicznej. Wyraził wiarę, że ekumenizm, jako narzędzie doprowadzi do pełnej wspólnoty w Chrystusie.

Po Eucharystii luterański duchowny ks. Włodzimierz Nast odczytał modlitwę o jedność. Krótkie przemówienia skierowali do zgromadzonych bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, biskup  Marek Solarczyk,  bp Bronisław Dembowski oraz kard. Kazimierz Nycz.

Uroczystość zakończyła się  błogosławieństwem udzielonym przez biskupów różnych wyznań.  Na zakończenie uroczystości zgromadzeni odśpiewali hymn “Ciebie Boga wysławiamy” .

W uroczystości modliły się oprócz sióstr Franciszkanek licznie przybyłe siostry zakonne z całej Warszawy.

Pierwsze nabożeństwo ekumeniczne miało miejsce 10 stycznia 1962 r. , tj. przed Soborem Watykańskim II. Organizatorami nabożeństwa byli wówczas s. Joanna Lassow i ks. infułat Stanisław Mystkowski, który odprawił mszę św. Homilię wygłosił ks. Aleksander Fedorowicz. Na nabożeństwo przybyli wówczas duchowni różnych wyznań.   Rektorem kościoła św. Marcina był bp. Edward Dembowski i on   tłumaczył z łaciny treść mszy świętej .

Tegoroczny tydzień modlitw o jedność chrześcijan odbywa się pod hasłem Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa ( 1 Kor 15,51-58).

Decyzją Polskiej Rady Ekumenicznej wszystkie ofiary zbierane w czasie nabożeństw w tygodniu ekumenicznym w całej Polsce są przeznaczone na budowę szkoły dla niewidomych dzieci w Rwandzie, gdzie posługują na misjach siostry Franciszkanki.

Anna Dziemska

Źródła: własne, nagranie dźwiękowe, Fot. Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda