Home WiadomościZ kraju Jubileuszowy Rok Michalickich Zgromadzeń

Jubileuszowy Rok Michalickich Zgromadzeń

Redakcja

W tym roku mija 100 lat od śmierci bł. Bronisława Markiewicza – kapłana. Dzieło jego życia, rozpoczęte 120 lat temu w Miejscu Piastowym, trwa i znajduje swój zewnętrzny wyraz w założonych przez niego Zgromadzeniach św. Michała Archanioła – męskim i żeńskim.

Ksiądz Markiewicz miał już 50 lat, gdy przybył jako proboszcz do maleńkiej wówczas parafii pod Krosnem na Podkarpaciu. Zastał tutaj ogromną biedę oraz religijne i moralne zaniedbanie. Jednakże Miejsce, nazwane wkrótce, z jego inicjatywy, Miejscem Piastowym, stało się nie tylko kolebką nowych zgromadzeń zakonnych, ale tu zapoczątkowane zostały też wielkie, trwające do dziś dzieła wychowawcze. Bł. Bronisław, zafascynowany charyzmatem św. Jana Bosko, z którym spotkał się w Turynie, wrażliwy był szczególnie na los dzieci i młodzieży, zwłaszcza z najuboższych warstw społecznych. Zgodnie z pragnieniem swojego serca, jakie wyraził słowami: „chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i ciele”, tworzył domy wychowawcze dla młodzieży oraz szkoły i warsztaty do nauki zawodu. Jego metody wychowawcze oparte na wierze, powściągliwości i pracy, oraz salezjańskim systemie prewencyjnym, z powodzeniem nadal są wcielane w życie i przynoszą dobre owoce.

W bieżącym roku duchowi synowie i córki bł. ks. Bronisława Markiewicza pragną upamiętniać jego osobę i dzieła. W związku z tym, zarówno w kraju, jak i na licznych placówkach zagranicznych, organizowane są obchody jubileuszowe, w czasie których osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla markiewiczowskich dzieł, otrzymują Medal Benemerenti Congregationis Sancti Michaëlis Archangeli. Początek obchodów przypadł na dzień śmierci ks. Markiewicza (29 stycznia), ale szczególnie celebrowano ten jubileusz w liturgiczne wspomnienie bł. Bronisława – kapłana, tj. 30 stycznia. W Miejscu Piastowym odprawiona została wówczas podniosła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika, ordynariusza archidiecezji przemyskiej. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów (przede wszystkim michalitów z kraju i zagranicy). Siostry michalitki, bracia zakonni, klerycy, nowicjusze i nowicjuszki, a także wychowankowie i uczniowie michalickich szkół oraz setki wiernych – wszyscy dziękowali dobremu Bogu za wielki dar życia i dzieł pozostawionych przez Błogosławionego Bronisława oraz prosili o jego rychłą kanonizację.

W obchody jubileuszowe wpisuje się także uchwała, przyjęta 1 lutego br. przez Senat RP w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współcześnie żyjących – należy do nich Błogosławiony Ksiądz Bronisław Markiewicz”. Uchwała jest hołdem złożonym wielkiemu patriocie i wychowawcy ubogich dzieci i młodzieży, na przełomie XIX i XX wieku – założycielowi Zgromadzeń zakonnych Św. Michała Archanioła. – Ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator, założył świeckie Towarzystwo „Powściągliwość i praca”, krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego. Pozostawił po sobie liczne dzieła – pisał m.in. „Jest pięć dźwigni, które stanowią o życiu i potędze narodów, to jest: wiara, urządzenia społeczne, literatura, historia i byt polityczny”.

Następne szczególne obchody Roku Jubileuszowego będą organizowane dla różnych grup wiekowych i społecznych, związanych z dziełami michalickimi. 31 maja odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci do Miejsca Piastowego. 16-17 czerwca przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym zgromadzi się młodzież, zwłaszcza z michalickich ośrodków wychowawczych, szkół i parafii, w których pracują księża michalici i siostry michalitki. Zaproszeni są także wszyscy chętni do świętowania Roku Jubileuszowego. Kolejne miejsca i daty uroczystych obchodów podane są na michalickich stronach internetowych: www.michalitki.pl oraz www.michalici.pl

Wszystkich, którzy włączą się w to świętowanie, obejmuje błogosławieństwo Benedykta XVI. W liście gratulacyjnym z 19 stycznia br. papież napisał m.in.: „Tę zakonną uroczystość, czas Jubileuszu i jego uczestników ogarniam moją serdeczną modlitwą.”

Rok Jubileuszowy to przede wszystkim czas dziękczynienia i uwielbienia Boga za dar bł. Bronisława Markiewicza, wszelkie dobro, jakie Pan Bóg przez niego działał do czasu jego śmierci, a także za dobro, jakie pozwala nam nadal czynić w duchu charyzmatu Założyciela i wielkiego Wychowawcy. Tą wdzięczność kierujemy także do wszystkich Przyjaciół i Dobroczyńców naszego Zgromadzenia i zarazem prosimy o duchowe towarzyszenie nam w obchodach 100. rocznicy przejścia bł. ks. Bronisława do Domu Ojca w Niebie.

s. Dawida Ryll CSSMA

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda