Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Turniej o Puchar Prowincjała

Kapucyni: Turniej o Puchar Prowincjała

Redakcja

Lubartów – malownicze miasto, siedziba gminy Lubartów oraz powiatu lubartowskiego. Leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej, zaliczanej do Niziny Południowopodlaskiej, która leży w pasie Nizin Środkowopolskich. Położone nad rzeką Wieprz w południowo-wschodniej Polsce, oddalone 29 kilometrów od Lublina. W pobliżu znajduje się zacisze Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

I właśnie ta cicha i malownicza cząstka Lubelszczyzny dnia 8 marca 2014 roku, stała się miejscem głośnego i wielkiego wydarzenia: IV MISTRZOSTW MINISTRANTÓW O PUCHAR PROWICJAŁA Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów w piłce nożnej. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza – dla zawodników urodzonych przed rokiem 2000, druga – dla młodszych. W rozgrywkach uczestniczyły drużyny Liturgicznej Służby Ołtarza z następujących klasztorów: Lubartowa (gospodarze turnieju), Lublina – Poczekajki (obrońcy tytułu w kategorii wiekowej starszej), Lublina – Krakowskiego Przedmieścia, Olsztyna (obrońcy tytułu w kategorii wiekowej młodszej), Łomży, Rywałdu Królewskiego, Orchówka i Mogilna. W rywalizacji wzięło udział 13 drużyn ze 130 zawodnikami łącznie.

Przez kolejne godziny tego pięknego dnia klasztor Braci Kapucynów w Lubartowie stawał się „bazą” uczestników turnieju. To tu, w przyklasztornym kościele pw. św. Wawrzyńca męczennika, uczestników sportowych zmagań powitał gwardian klasztoru – o. Krzysztof Wyszyński. Następnie rozpoczęliśmy turniej Eucharystią koncelebrowaną pod przewodnictwem br. Piotra Krawczyka – duszpasterza powołań. Po Eucharystii udaliśmy się do budynku Gimnazjum nr 1, którego hala sportowa była świadkiem tych emocjonujących rozgrywek. Przed rozpoczęciem zmagań sportowych płomienne słowa o zdrowym duchu rywalizacji wygłosił br. Piotr Krawczyk. Następnie swoje 5 minut miały służby medyczne (szczęśliwie podczas całego turnieju nie miały zbyt wiele pracy, choć nie obyło się bez interwencji). Ostatni zabrali głos sędziowie, którzy przypomnieli uczestnikom o zasadach obowiązujących na boisku. Później przemawiali już tylko sportowcy – poprzez swoją grę. I zaczęło się… od zmagań w młodszej kategorii wiekowej. Mecze pełne emocji i bramek wyłoniły półfinalistów: Lubartów – Lublin (Krakowskie Przedmieście) i Mogilno – Lublin (Poczekajka).

Po „przerwie kanapkowej” rozgrywki wznowiono zmaganiami starszych ministrantów i lektorów. Gorący doping miejscowych kibiców, zaangażowanie na boisku oraz duch rywalizacji owocowały licznymi bramkami, których nie powstydziłaby się reprezentacja narodowa. Rywalizacja grupowa wyłoniła półfinalistów: Lublin (Krakowskie Przedmieście) – Mogilno oraz Lubartów – Lublin (Poczekajka).

W półfinałach emocje prawie jak w Lidze Mistrzów – z każdym meczem i sekundą coraz większe. W grupie młodszej do finału najpierw awansowała drużyna z Lubartowa. Drugiego finalistę wyłonił konkurs rzutów karnych wygrany przez drużynę z Lublina – Poczekajki. W finale „młodszym” ostatecznie zwyciężyli gospodarze – Lubartów; II miejsce zdobyli ministranci z Lublina – Poczekajki; III miejsce po wygranych rzutach karnych – Mogilno, które w tych rozgrywkach uczestniczyło po raz pierwszy. Gratulujemy zwycięstwa! Zainteresowanych drużyną z nowego klasztoru odsyłamy na stronę www.klasztor.mogilno.com.pl

Ministranci i lektorzy ze starszej kategorii wiekowej dostarczyli kibicom równie dużej dawki emocji. Na początku zwycięstwo odniosła drużyna z Mogilna, awansując tym samym do finału. Mecz Lubartów – Lublin (Poczekajka) rozstrzygnęła bramka strzelona w ostatniej sekundzie meczu. Niestety obrońcy tytułu z Poczekajki musieli pogodzić się z goryczą porażki i ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Do finału awansował Lubartów, by tam uznać przewagę drużyny z Mogilna, która wygrała rywalizację i zdobyła Puchar Prowincjała Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów.
Wszystkim uczestnikom dedykujemy słowa św. Pawła:

„Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i o nim złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków”. (1 Tm 6,12)

Serdeczne podziękowania:

  •  dla dyrekcji  Gimnazjum nr 1 w Lubartowie – za udostępnienie sali gimnastycznej;
  •  wspólnocie Braci Kapucynów z Lubartowa – za przygotowanie rozgrywek;
  •  wszystkim wolontariuszom służb medycznych i porządkowych – za troskę nad bezpieczeństwem turnieju;
  •  młodzieży gromadzącej się przy klasztorze w Lubartowie – za przygotowanie poczęstunku dla uczestników turnieju.

Niech wszystkim wam błogosławi Pan Jezus, a święci patronowie wypraszają potrzebne łaski na każdy dzień życia.
Do zobaczenia za rok na V Mistrzostwach…!

Wszystkim ministrantom i lektorom życzymy gorliwości w służbie Ołtarza, na chwałę Bożą i pożytek ludzi.
KRÓLUJ NAM CHRYSTE!

Br. Grzegorz Brzeziński OFMCap.

Więcej na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda