Home WiadomościZ kraju Paulini: Ustanowienie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu

Paulini: Ustanowienie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu

Redakcja

Pragniemy poinformować, że decyzją Metropolity Wrocławskiego abp. Józefa Kupnego nasz kościół zostanie ustanowiony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Uroczyste ogłoszenie dekretu o ustanowieniu sanktuarium nastąpi 25 marca 2014 r. o godz. 18.00.

Dlaczego sanktuarium?

Czcigodny tytuł wezwania: Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, wiąże się z tradycją, jaką Najświętsza Maryja Panna odbiera w swym Jasnogórskim Wizerunku. W naszym kościele parafialnym we Wrocławiu, który od ponad 300 lat nosi wezwanie św. Antoniego z Padwy, w dekanacie Wrocław-Śródmieście, Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera szczególną cześć i nabożeństwo. Od 1945 r. czczona była jako Matka Boża Wspomożycielka Wiernych, a od roku 1998, wraz z przybyciem nas synów Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czczona jest w Jasnogórskiej Ikonie.

Po zasięgnięciu rady Parafian, Przełożonego Generalnego Zakonu Paulinów, jak również duszpasterzy, wsłuchani w prośby i zanoszone modlitwy wiernych zwróciliśmy się z pokorną prośbą (w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego, kan. 1230) o ustanowienie stosownym dekretem Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, w którym odpust obchodzony będzie 26 sierpnia. Prośba, jaką skierowaliśmy do Metropolity Wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, była podyktowana wieloma motywami. Przede wszystkim rozwijającym się przez lata kultem Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w naszej świątyni, co potwierdzają również liczne świadectwa wysłuchanych modlitw. Już po zakończeniu straszliwej II wojny światowej do Maryi czczonej jako Wspomożenie Wiernych księża salezjanie wraz z parafianami, przybyłymi z różnych regionów Polski, z Kresów, powracającymi z obozów koncentracyjnych, zanosili ufne modlitwy. Kult Matki Bożej jako troskliwej Opiekunki rozwijał się wraz z objęciem parafii przez naszych współbraci. Kolejni paulińscy proboszczowie i duszpasterze czynili wszystko, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki i Królowej. Od samego początku paulińskiej posługi wiernym program duszpasterski był przeniknięty rysami maryjnymi.

Oto niektóre elementy tego programu:
– nabożeństwa maryjne (w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w sobotę do Jasnogórskiej Matki Kościoła), w czasie których czytane są intencje składane przy ołtarzu Matki Bożej;
– codzienny, odmawiany wspólnie przez wiernych Różaniec;
– codzienny śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny;
– Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej;
– ponawiane akty zawierzenia, ofiarowania i Jasnogórskie Śluby Narodu;
– obchodzenie wszystkich uroczystości, świąt i wspomnień Matki Bożej, poprzedzone odpowiednimi nabożeństwami;
– wota ofiarowywane Matce Bożej jako wyraz dziękczynienia i przebłagania, umieszczone przy ołtarzu;
– intencje składane w skarbonie przy ołtarzu oraz kwiaty i inne oznaki czci wobec Maryi;
– błogosławieństwo dzieci i zawierzanie ich podczas liturgii w obecności Maryi;
– codzienne Apele Jasnogórskie, rekolekcje i kazania maryjne;
– codzienna stała spowiedź i adoracja Najświętszego Sakramentu (pn–pt) w godz. 9.00–12.00 i 15.00–18.00 z możliwością stałego kierownictwa duchowego;
– wydawnictwa pomagające we właściwym oddawaniu czci Jasnogórskiej Matce Kościoła.

Powodem przedłożenia prośby było dobro duchowe powierzonych wiernych i pragnienie szerzenia kultu Matki Bożej, którą papież Paweł VI na Soborze Watykańskim II w 1964 r. ogłosił Matką Kościoła. Za rok obchodzić będziemy 50. rocznicę tego wydarzenia. Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński wielokrotnie wspominał o czci, jaką odbierała Jasnogórska Królowa w czasie obrad soborowych. Duże znaczenie w ogłoszeniu tytułu Maryi Matki Kościoła miały modlitwa i staranie biskupów polskich na czele z Prymasem Tysiąclecia Stefanem Kardynałem Wyszyńskim. W 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz, ustawiając nas ojców paulinów duszpasterzami Parafii pw. św. Mikołaja we Wrocławiu, wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła w naszym kościele. Od tego wydarzenia Maryja jest dla wiernych i dla duszpasterzy, związanych z tym miejscem, Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”. Paulińska posługa we Wrocławiu już od samego początku nosiła charakter służenia Kościołowi w tym duchu macierzyńskiej troski. Mamy głębokie przekonanie, że ze względu na maryjność i eklezjalność w naszym kościele swoje miejsce i możliwość formacji znalazły liczne grupy i wspólnoty oddane nowej ewangelizacji: obok Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, Koinonia Jan Chrzciciel, Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnota Żywych Kamieni, Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, Comunione e Liberazione. Jako duszpasterze doświadczamy, że modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz miłość do Jasnogórskiej Matki prowadzi do przemiany serc i życia osób, które przybywają do nas nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Ten duch przemiany, ewangelicznej Kany Galilejskiej, prowadzi do sakramentu pojednania i powrotu do jedności z Kościołem.

Oficjalny dekret o ustanowieniu naszego kościoła św. Antoniego we Wrocławiu również Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła nastąpi podczas Mszy św. 25 marca 2014 r. o godz. 18.00 przez abp. Józefa Kupnego Metropolitę Wrocławskiego. Mamy nadzieję, że ustanowienie w naszym kościele Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła wzmocni dotychczasowy kult Matki Bożej, przyczyni się do większego zaangażowania świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże zakon paulinów i Jasną Górę z Archidiecezją Wrocławską.

o. Mariusz Tabulski, proboszcz

Więcej na: www.paulini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda