Home WiadomościZ kraju Kraków: absolwenci i dyplomy franciszkańskie

Kraków: absolwenci i dyplomy franciszkańskie

Redakcja

W sobotę 15 marca w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie świadectw ukończenia studiów podyplomowych z franciszkanizmu. Cztery semestry tego niekonwencjonalnego kierunku ukończyło piętnastu słuchaczy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Uroczystość wręczenia dyplomów poprzedziła Msza święta w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Wojciech Zyzak. Swoje rozważania Dziekan Wydziału Teologicznego zadedykował postaci św. Franciszka jako osobistej inspiracji do twórczego poszukiwania i odkrywania Stwórcy.

W czasie rozdania świadectw obecni byli wykładowcy i współpracownicy zaangażowani w czasie dwuletnich studiów. Nie zabrakło także przełożonych zakonów franciszkańskich – w tym Prowincjała Braci Mniejszych Franciszkanów – o. Rufina Maryjki i o. Jarosława Zachariasza – przełożonego krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych.

Od początku pontyfikatu papieża Franciszka wzrosło wśród mediów i ludzi zainteresowanie Biedaczyną z Asyżu i jego duchowością. Ale są tacy, którzy tę tematykę zaczęli zgłębiać zanim stało się to modne.

„Nie wpisujecie się w tzw. , bo papież urzęduje dopiero rok. Wy uprzedziliście tę niezwykłą intuicję, jaką Duch Święty okazał poprzez wybór kard. Bergolio i poprzez ten wybór imienia obecnego papieża” – żartował prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

 

 

Obecny na uroczystości zakończenia studiów prowincjał Zakonu Braci Mniejszych o. Rufin Maryjka OFM, powołując się na pp. Franciszka, powiedział, że Ojciec Święty oczekuje teraz od nich autentycznego świadectwa.

Z podobnym apelem do studentów zwrócił się dyr. Ośrodka Studiów Franciszkańskich o. dr hab. Romuald Kośla OFM. „Pragniemy, aby te studia, które niosły wiele treści, w naszym życiu odzwierciedlały to umiłowanie Chrystusa Ukrzyżowanego” – mówił zakonnik.

Antoni Urban w imieniu absolwentów zapewnił zgromadzonych w auli, że zdobytą wiedzę i doświadczenie chcą teraz nieść do swoich rodzin i środowisk, w których żyją i pracują i szerzyć tam idee franciszkańskie. „Pokochaliśmy św. Franciszka i bardziej polubiliśmy franciszkanów” – dodał na zakończenie.

„Studia dały możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem, jaki stanowią: duchowość biblijna, patrystyczna, średniowiecza” – tłumaczy dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich o. dr Andrzej Zając OFMConv.

Program przewidywał studium źródłowej literatury franciszkańskiej, historii ruchu franciszkańskiego, prezentację wybitniejszych jego przedstawicieli.

 

 

Podczas studiów można było ponadto nauczyć się modlitwy i medytacji franciszkańskiej, zapoznać się z franciszkańskim projektami ekologicznymi, dowiedzieć się więcej nt. ikonografii i kultury franciszkańskiej oraz kobiet w ruchu franciszkańskim.

Zaproszeni specjaliści mówili także o tym, jak się ustrzec zagrożeń duchowych bądź jak je przezwyciężyć, a także, jak skutecznie kształtować własny wizerunek.

Słuchacze franciszkańskich studiów przez cztery semestry uczestniczyli w 332 godzinach wykładów, które prowadzili specjaliści z różnych ośrodków naukowych, w tym między innymi z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Studiów Franciszkańskich.

Odbyli również podróż studyjną do miejsc związanych z życiem św. Franciszka z Asyżu.

 

 

Ośrodek Studiów Franciszkańskich działa w ramach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Stąd dyplomy absolwentom wręczył dziekan ks. dr hab. Wojciech Zyzak.

„Od lipca bieżącego roku rusza nabór na kolejny cykl Studiów podyplomowych z franciszkanizmu. Zajęcia będą odbywały się przez cztery semestry dwa razy w miesiącu (soboty) oraz dodatkowo dwa razy na semestr słuchacze będą mogli uczestniczyć w wykładach otwartych (piątki)” – informuje nas Katarzyna Gorgoń z Sekretariatu ISF-u.

Zakończenie studiów to nie tylko radość z otrzymanego dyplomu i uzyskanych ocen, ale także czas na podziękowania i refleksje. Świętowanie ubogacił poczęstunek absolwentów, wykładowców i zaproszonych gości.

Studia z franciszkanizmu są pierwszą w Polsce inicjatywą tego typu. W czasie czterech semestrów nauki poruszane są zagadnienia z podstaw teologii moralnej czy biblijnej, ale szczególny akcent kładzie się na duchowość franciszkańską. Program zakłada szczególne studium źródłowe pism franciszkańskich, historię, ikonografię i prezentację postaci, które w historii franciszkanizmu odegrały znaczącą rolę.

Instytut Studiów Franciszkańskich aktywnie włączył się w przygotowania programu studiów, a także stanowił część zaplecza administracyjnego. Dla absolwentów studiów z franciszkanizmu przygotowujemy także cykl wykładów otwartych jako zaproszenie do dalszej podróży edukacyjnej ze św. Franciszkiem.

Kolejna rekrutacja na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II na podyplomowe studia z franciszkanizmu trwa do jesieni tego roku.

jms/isf.edu.pl

Foto: Katarzyna Gorgoń

Zobacz też: Oficjalny portal internetowy Instytutu Studiów Franciszkańskich 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda