Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Warsztaty pisania ikon

Kapucyni: Warsztaty pisania ikon

Redakcja

Warsztaty pisania ikon prowadzone przez br. Marcina Świądra OFMCap z Katowic odbyły się w dniach 27-31 grudnia 2011 roku przy klasztorze Braci Kapucynów w Stalowej Woli Rozwadowie.

Celem warsztatów było szerzenie kultury i sztuki wśród młodych i dorosłych, wspieranie uzdolnionej młodzieży oraz podjęcie działań wspierających naukę ikonopisarstwa. Uczestnicy mieli możliwość zgłębienia zasad ikonografii, poznania tradycyjnych i współczesnych technik artystycznych.

Warsztaty były skierowane do osób wierzących, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem medytacji oblicza Boga. Ikona jest drogą i pomostem łączącym twórczość i duchowość człowieka odnajdującego w sobie obraz Stwórcy. Dlatego warsztatom towarzyszyło kilka krótkich katechez, aby ich uczestnicy mogli przybliżyć się do Jezusa Chrystusa, który w pełni odsłonił ludzkie oblicze Boga Ojca i Boże podobieństwo w człowieku. Od początku chrześcijaństwa ikona towarzyszyła wierzącym jako świadectwo zbawienia, a w prawosławiu również jako miejsce spotkania z Bogiem.

W atmosferze wyciszenia uczestnicy warsztatów uczyli się tworzyć święte oblicza Jezusa. Poznali również najważniejsze zagadnienia historii sztuki bizantyjskiej, symboliki oraz teologii ikony. W ostatnim dniu warsztatów poświęcono napisane przez uczestników ikony.

br. Robert Krawiec OFMCap

Więcej (zdjęcia) na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda