Home WiadomościZ kraju Karmelici – Wadowice: ruszyła wielka nowenna przed uroczystością św. Józefa

Karmelici – Wadowice: ruszyła wielka nowenna przed uroczystością św. Józefa

Redakcja

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach 18 stycznia rozpoczęła się tradycyjna dziewięciotygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która przypada w tym roku 20 marca.

Podczas porannej Mszy św., której w ramach nowenny przewodniczył ks. inf. Jakub Gil, poświęcono w sanktuarium odnowiony ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej. Wieczornej Eucharystii przewodniczył ks. prałat Stanisław Jaśkowiec i księża z parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Przez kolejne środy do 15 marca będą przybywać inni kapłani z wiernymi z Wadowic i okolicy, aby czcić przybranego ojca Jezusa Chrystusa.

Nowenna do św. Józefa odprawiana jest w wadowickim klasztorze niezmiennie od 122 lat. Co tydzień przyciąga rzesze wiernych. W każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana jest uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Przed liturgią odczytywane są podziękowania i prośby oraz odmawiana Koronka do św. Józefa. Jak przypomina o. Szczepan Praśkiewicz OCD, kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych, nowenna sięga swymi korzeniami czasów św. o. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego i założyciela wadowickiego klasztoru. W 1882 r. przeorem klasztoru w Czernej został św. Rafał Kalinowski (1835-1907) – były powstaniec styczniowy i katorżnik Sybiru. Stał się on filarem odnowy życia karmelitańskiego w Polsce. W 1892 roku m założył w Wadowicach nowy klasztor, miejsce formacji zgłaszających się powołań. „Zakonnik przywiózł ze sobą do nowej placówki figurkę św. Józefa, a w ołtarzu głównym prowizorycznej kaplicy, jaką urządzono przed wybudowaniem obecnego kościoła pw. św. Józefa, umieścił obraz Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, dar sióstr karmelitanek bosych z Krakowa-Wesołej, pochodzący ze skasowanego po powstaniu styczniowym klasztoru wileńskiego, co dla o. Rafała, wilnianina z urodzenia, nie było bez znaczenia” – zaznaczył o. Praśkiewicz. To właśnie o. Rafał zainicjował w 1895 roku w Wadowicach wielką, dziewięciośrodową nowennę przed uroczystością św. Józefa. Kulminacyjnym momentem nowenny jest uroczystość świętego Józefa, przypadająca w tym roku 20 marca. Uroczystą sumę odpustową w wadowickim sanktuarium odprawi w tym roku krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM.

Źródło: KAI

Nadesłał: o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda