Home WiadomościZe Świata Relikwie Męczenników z Pariacoto w Rzymie!

Relikwie Męczenników z Pariacoto w Rzymie!

Redakcja

19 stycznia 2017 r. odbyła się uroczysta celebracja wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników franciszkańskich z Peru, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, do rzymskiej Bazyliki św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz z galerią zdjęć z tego poruszającego wydarzenia.

W Bazylice św. Bartłomieja czczone są już relikwie siedmiu polskich męczenników: św. Wojciecha i błogosławionych: Karoliny Kózkówny, Stanisława Starowieyskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Wincentego Matuszewskiego, ks. Józefa Kurzawy i bpa Michała Kozala.

O godzinie 20.30 w świątyni, którą opiekuje się Wspólnota św. Idziego (Comunità di Sant’Egidio), i w której znajdują się relikwie męczenników XX i XXI w. z wszystkich kontynentów, rozpoczęła się modlitwa przed wystawionymi na ołtarzu głównym relikwiami naszych błogosławionych braci. Celebracji przewodniczył ks. Marco Gnavi ze Wspólnoty św. Idziego przy udziale ministra generalnego Braci Mniejszych Konwentualnych o. Marco Tasca, definitorium generalnego, prowincjałów i sekretarzy prowincji z wszystkich kontynentów, prowincjała prowincji krakowskiej o. Mariana Gołąba, sekretarza prowincji o. Roberta Kiełtyki, braci z domów generalnych i klasztorów rzymskich, sióstr zakonnych i wielu wiernych. Obecny był również Janusz Kotański, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Po odśpiewanych psalmach i odczytanej Ewangelii, krótką homilię o współczesnym świadectwie wiary aż po męczeństwo wygłosił ks. Marco Gnavi. Po modlitwie powszechnej, generał Zakonu, prowincjał krakowski oraz o. Jarosław Wysoczański, przełożony Męczenników w Peru, obecnie sekretarz do spraw misji w Zakonie, przenieśli procesyjnie do kaplicy Męczenników Ameryki Południowej relikwie naszych współbraci: kielich, którego używali przy sprawowaniu Eucharystii na misjach, sandał o. Michała i ampułkę z ziemią z miejsca ich męczeńskiej śmierci. Po okadzeniu relikwii i krótkiej modlitwie przed nimi, celebransi powrócili do ołtarza głównego, gdzie o. Jarosław powiedział kilka słów świadectwa o Męczennikach i o wiernych z Pariacoto po śmierci misjonarzy.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo św. Franciszka, którego wszystkim zebranym udzielił o. Marco Tasca, oraz przekazanie sobie wspólnotowego znaku pokoju przez wiernych w bazylice.

Celebrację śledziła Telewizja Polska, dla której relację przeprowadził o. Jan Maria Szewek, byli ponadto obecni fotoreporterzy polscy i włoscy.

Oprawa liturgiczna i śpiewy były przygotowane przez Wspólnotę św. Idziego. Za całą celebrację i przyjęcie relikwii naszych błogosławionych podziękował minister generalny o. Marco oraz o. Jarosław.

Przed i po uroczystości w krużganku bazyliki zostały rozdane obrazki z relikwiami błogosławionych Zbigniewa i Michała, poza tym można było zakupić różańce i książki o naszych braciach.

Były to bardzo ważne duchowo i historycznie chwile dla naszego Zakonu, gdyż bł. Zbigniew i bł. Michał mogą być teraz czczeni w Wiecznym Mieście i przyzywani w intencjach pokoju oraz zachowania przed tragedią terroryzmu, jak uczynił to w modlitwie Ojciec Święty Franciszek 30 lipca 2106 r. w Bazylice św. Franciszka w Krakowie przed ich relikwiami.

o. Emil Kumka OFMConv – Rzym

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda