Home WiadomościZ kraju Kodeń: pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

Kodeń: pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

Redakcja

W Kodniu nad Bugiem odbył się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI – cenionego w Polsce i na świecie teologa i ekumenisty.W teologii potrzebujemy wizjonerów bo bez nich będziemy dreptać w miejscu – powiedział podczas liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Wraz z bp Gurdą żałobną liturgię w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia koncelebrowali: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu i o. Archimandryta Sergiusz Gajek MIC, wizytator apostolski Kościoła greckokatolickiego na Białorusi. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele Kościoła prawosławnego.

Po liturgii zakonnik został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu. O. Hryniewicz zmarł we wtorek w wieku 83 lat.

Wikariusz Prowincjalny o. Sławomir Dworek OMI wskazywał w kazaniu na stały element przesłania o. Hryniewicza jaką była nadzieja na spotkanie każdego człowieka z Chrystusem. Chrystus bowiem powiedział do Apostołów, iż odchodzi przygotować im miejsce.

O. Dworek przywołał w kazaniu słowa ojca prof. Hryniewicza wypowiedziane już w latach choroby: „Poczucie, że przeszło się przez katharsis i swoisty uniwersytet choroby, staje się powodem wielkiej wdzięczności. Im dalej posuwam się w latach, tym bardziej dziękuję Bogu za dar życia – niepowtarzalny, niesłychany. Dlaczego i mnie dano przeżyć cud istnienia?”.

Słowa podziękowania od chrześcijan różnych tradycji i wyznań na Białorusi przekazał na zakończenie Mszy św. o. archimandryta Sergiusz Gajek, wizytator apostolski Kościoła greckokatolickiego w tym kraju. „Zachowujemy Ciebie w naszym sercu jako tego, który niesie Światło. Chrystus Zmartwychwstał!” – zakończył duchowny.

Smutek z powodu śmierci o. Hryniewicza, „teologa nadziei” i „postaci rangi światowej” wyraził prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski, Abel, którego list odczytano podczas Mszy św. „Mówił otwarcie o niemożliwych do realizacji modelach jedności kościelnej, mówił o trudnej lekcji historii ale mówił też, żeby przeszłość zostawić Panu Bogu” – napisał prawosławny hierarcha.

Z kolei bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu powiedział: „Potrzeba rzemieślników ale potrzeba wizjonerów, bo bez nich będziemy dreptali ciągle w miejscu. I o to dzisiaj też Boga prosimy”.

List kondolencyjny na ręce prowincjała misjonarzy oblatów przesłał m.in. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński.

Po liturgii o. Hryniewicza, zgodnie z jego wolą, pochowano na cmentarzu parafialnym w Kodniu, w kwaterze oblackiej.

O połowy lat 80. XX w. Kodeń jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Ekumenicznych. Idea zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Myślą przewodnią była modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój. Kodeń jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań zaproponował ks. Andrzej Madej OMI, wówczas duszpasterz w kodeńskim sanktuarium, zlokalizowanym w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda