Home WiadomościZ kraju Kraków: Centrum miasta wypełni muzyka niezwykła

Kraków: Centrum miasta wypełni muzyka niezwykła

Redakcja
W poniedziałek u krakowskich dominikanów rozpoczynają się największe w Polsce – a może i na świecie – warsztaty muzyki liturgicznej. Zabytkowe mury wypełni prawie 300 uczestników z całej Polski i nie tylko. Całodzienne zajęcia prowadzić będą wybitni eksperci, teoretycy i praktycy zarazem.

Piąta edycja Warsztatów Muzyki Niezwykłej odbędzie się w dniach 22-28 lipca 2019 roku. Od 2013 roku organizuje je w obecnej formule Dominikański Ośrodek Liturgiczny, który jest prekursorem różnego rodzaju warsztatów śpiewu już od 2004 roku.

„«Święty, Święty, Święty» – taką pieśń śpiewają Serafini, czyli aniołowie, którzy są najbliżej Boga, których skrzydła są rozżarzone Jego miłością” – mówi o. Wojciech Sznyk OP – dominikanin, muzyk i koordynator warsztatów. – „My też, razem z aniołami i świętymi chcemy zbliżać się do Tronu Bożego przez muzykę, wspólny śpiew, wspólną liturgię; przez muzykę chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu: chorał gregoriański, polifonię korsykańską, śpiew wielogłosowy i jednogłosowy” – wyjaśnia o. Sznyk.

Tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w jeszcze większym stopniu nakierowane są na praktykę modlitwy, mają również wymiar rekolekcyjny. Stąd grupy śpiewu gregoriańskiego będą zajmować się przede wszystkim przygotowaniem Liturgii Godzin oraz wybranych części mszalnych, a wieczory w większym stopniu niż w ubiegłych latach przeznaczone będą na wspólną modlitwę.

Zajęcia poprowadzą w tym roku wybitni eksperci w swojej dziedzinie: Paweł Bębenek, Marcin Bornus-Szczyciński, Grzegorz Doniec OP, Paweł Grochocki, Dawid Kusz OP, Jean-Étienne Langianni, Rafał Maciejewski, Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka, Robert Pożarski, Urszula Rogala, Andrij Szkrabiuk, Magdalena Szymańska, Olga Trzebicka, Elżbieta Wtorkowska, Artur Zajt oraz Krystian Neścior. Konferencje wygłosi o. Łukasz Miśko OP – doświadczony duszpasterz i pasjonat muzyki liturgicznej.

– „Poprzez te warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce” – zaznacza Michał Wsiołkowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. – „Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju”.

Tegorocznym warsztatom towarzyszyć będą wieczorne wydarzenia dostępne dla wszystkich zainteresowanych (od poniedziałku do soboty o 20:15): aż trzy niezwykłe koncerty, nabożne śpiewanie, wigilia gregoriańska, misterium Męki Pańskiej i bizantyjski Paraklisis do Bogurodzicy.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda