Home WiadomościZ kraju Stary poemat w nowym wydaniu

Stary poemat w nowym wydaniu

Redakcja

W Wydawnictwie Benedyktynów „Homini” ukazało się krytyczne wydanie „Żywotu Świętego Stanisława Kostki, Polaka”, napisanego przez Grzegorza z Sambora, XVI wiecznego teologa i kapłana, poetę, profesora Akademii Krakowskiej i dziekana kolegiaty św. Anny.

Autorką przekładu jest Elwira Buszewicz, która dzieło to opracowała wraz z Wojciechem Ryczkiem. Książka wpisuje się jeszcze w obchodzony niedawno Rok Św. Stanisława Kostki 2018. Jak czytamy na okładce publikacji, ten niewielki poemat hagiograficzny ukazał się zaledwie dwa lata po śmierci młodego jezuity z Rostkowa. „Był to pierwszy utwór wierszem poświęcony temu świętemu. Dystychami elegijnymi opowiedział poeta życie młodzieńca, opisując jego głęboką pobożność i drogę do świętości”. Autor przedstawia nam Kostkę w trzech obrazach: jako odważnego rycerza Chrystusowego walczącego z „szatanem, światem i ciałem”, jako „ziemskiego anioła”, który jest tutaj tylko przez chwilę, albo jako „śnieżnobiałego łabędzia”, unoszącego się ku niebu. „Samborczyk” opierał się na relacji o. Stanisława Warszewickiego, świadka ostatnich chwil życia Kostki. Nie szczędził w swojej narracji elementów uwznioślających, tak charakterystycznych dla ówczesnej hagiografii. Stąd po latach, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, należy czytać takie teksty krytycznie, ze znajomością technik twórczych, faktów i źródeł dotyczących Świętego z Rostkowa. Umożliwia to kompetentne opracowanie dwojga badaczy literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które jako lekturę (nie tylko wakacyjną) można śmiało polecać.

Krzysztof Dorosz SJ

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda