Home WiadomościZ kraju Maryja, szczególna Orędowniczka

Maryja, szczególna Orędowniczka

Redakcja

16 lipca Kościół obchodzi święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Na Jasnej Górze święto to ma rangę uroczystości odpustowej. 

Dzień dzisiejszy jest szczególnym świętem patronalnym sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich tych, którzy noszą szkaplerz – niezwykłą „szatę Maryi”, przekazaną ludzkości przez Matkę Bożą w XIII w. za pośrednictwem ówczesnego generała zakonu karmelitów św. Szymona Stocka. Noszenie szkaplerza i praktykowanie związanej z nim pobożności to jedna z najpopularniejszych form pobożności maryjnej w Kościele. Karmelici szacują, że w Polsce jest przynajmniej pół miliona czcicieli szkaplerza, ale prawdopodobnie jest ich więcej. Z noszeniem szkaplerza związane są tzw. przywileje szkaplerzne, czyli łaski obiecane przez Matkę Bożą. Po pierwsze, gwarantuje on szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia, a po drugie – w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia. 

Na Jasnej Górze we wtorek, 16 lipca, na Sumie odpustowej zgromadzili się pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, w tym ok. 100-osobowa grupa pielgrzymów duchowych z Piotrkowa. Na dzisiejszy odpust Matki Bożej z Góry Karmel przybyły także grupy in. z Rozprzy, Gorzkowic, Kamieńska, Trzemeśni, Trzebuni, Gomunic, a także Franciszkańska Pielgrzymka Rowerowa ze Wschowy w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, licząca 75 rowerzystów. 

Centralnym punktem dzisiejszych jasnogórskich uroczystości była Msza św. o godz. 11.00 na Szczycie z udziałem kilku tysięcy wiernych. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Markowski, kierownik 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki, a koncelebrowali m.in.: ks. Łukasz Łukasik, kapelan 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki i ks. Jacek Tyluś, kierownik 150. Jubileuszowej Pielgrzymki Piotrkowskiej. 

Zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium: „Drodzy pielgrzymi, serdecznie wam życzę, byście szli z Maryją w nowe czasy, stawali w obronie wartości chrześcijańskich będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”. 

„Modlimy się dzisiaj przy ołtarzu Pana Jezusa, uwielbiając dobrego Boga w osobie Matki Bożej, świętującej wspomnienie jako Matki Bożej z Góry Karmel, która otacza nas płaszczem swojej opieki, która wspiera nas w drodze do zbawienia” – mówił na początku Mszy św. główny celebrans ks. Jan Markowski

Kazanie wygłosił ks. Łukasz Łukasik, kapelan 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. „Przychodzimy do Matki Bożej, aby oddawać Jej wszelkie nasze sprawy, troski naszego życia. Ale także przychodzimy do Niej tutaj, na Jasną Górę, aby zawierzyć Jej sprawę naszej wiary i tego, jak ta nasza wiara w naszym życiu jest postrzegana, a przede wszystkim, jak jest wyznawana – mówił ks. Łukasik – To właśnie w naszym sercu rodzi się ta walka związana z wiarą, to właśnie w naszym sercu, w dzisiejszych czasach, rodzi się największa walka o chrześcijaństwo i o Jezusa Chrystusa”. 

„Ten czas jest dla każdego z nas. Jest to czas refleksji nad tym, w jaki sposób w moim sercu wierzę w Jezusa Chrystusa, i kim On dla mnie jest, i kim również jest Jego Matka Maryja – mówił kaznodzieja – Niejednokrotnie w naszym życiu zdarzają się cuda, które sprawiają, że mówimy: Pan rzeczywiście jest obecny, On rzeczywiście istnieje. Niejednokrotnie prosimy także Jezusa za wstawiennictwem Jego Matki o cuda, w których chcielibyśmy mieć udział, i które chcielibyśmy dostrzec w naszym życiu. Ale wiara, prawdziwa wiara chrześcijanina nie jest wiarą, która opiera się wyłącznie na cudach. Bo kiedy zdarzają się w naszym życiu cuda, to często zachowujemy się jak nałogowcy, którzy chcą coraz więcej dawkować sobie dobrych wrażeń, i w których Pan Bóg ma im sprzyjać, aby oni w sposób emocjonalny mogli doświadczać swojej wiary. Nie tedy mamy iść”. 

„Jakich cudów potrzebujemy, aby nasza wiara była silna, była mocna? Jakich cudów, bracie i siostro potrzebujesz Ty? – pytał ks. Łukasik. 

„Pierwszy z cudów, jaki powinien wydarzyć się w naszym sercu, to cud nawrócenia. Nie ma większego cudu od cudu nawrócenia naszego serca. Nie ma większego działania Boga, Chrystusa, i również Jego Matki, od właśnie łaski nawrócenia. Ten największy z cudów nie wydarzy się na zewnątrz, może wydarzyć się wyłącznie w Twoim sercu. Ale ty musisz zgodzić się na to, aby Pan Bóg mógł działać, aby wpuścić Go do swojego serca, aby Matka Boża, nasza Pani i Królowa, mogła wstawiać się za ciebie i mogła upraszać u Boga dla ciebie łaski, bo to ty musisz Ją o to poprosić, musisz rzeczywiście chcieć tego cudu nawrócenia” – podkreślał kaznodzieja. 

„Otwórzmy serca na działania Chrystusa, który przychodzi do nas za wstawiennictwem swojej Matki, która jest dla nas Matką, Królową, najbliższą orędowniczką i największą opiekunką” – zakończył ks. Łukasz Łukasik. 

Mszę św. oprawiły śpiewem połączone zespoły pielgrzymkowe. 

transmisja Mszy św. odpustowej na kanale YouTube Jasnej Góry – www.youtube.com 

W programie obchodów odpustu Matki Bożej Szkaplerznej zaplanowano dziś jeszcze Nieszpory i nabożeństwo tzw. „Klęczek” w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. „Klęczki” czyli śpiewana modlitwa w postawie klęczącej wyrażająca błaganie połączone z uwielbieniem, to gest adoracji należny samemu Bogu pielęgnowany przez paulinów od wieków. 

Drogę Krzyżową o godz. 17.00 i procesję maryjną na Wałach o godz. 21.30 poprowadzą pielgrzymi 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. 


Modlitwie wczorajszego Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Marian Zawada, przeor klasztoru karmelitów bosych w Krakowie. 

„Co roku Karmel uroczyście obchodzi święto Matki Bożej z Góry Karmel, i pragnie podczas niego dziękować za szczególny dar Maryi, którym jest szkaplerz święty – mówił w rozmowie z Biurem Prasowym o. Marian Zawada – To bardzo potrzebny dar w dzisiejszym świecie, ponieważ z jednej strony chroni nas przed złem, przed tym, co nieznane, przed niebezpieczeństwami. Szkaplerz jest szatą Maryi, ona zdobi nas swoim duchem, swoim pięknem. Również szkaplerz ma charakter zbroi – świadomi jesteśmy, że trzeba zawalczyć o pewne sprawy, trzeba się obronić przed pokusami, przed różnymi trendami we współczesności, które są niebezpieczne dla człowieka, degradujące jego wolność. Za ten piękny dar chcemy dziękować, dar, którym Karmel dzieli się już od wielu wieków z Kościołem. Towarzyszy nam w codziennych wydarzeniach – jesteśmy braćmi i siostrami Najśw. Maryi z Góry Karmel, mamy ten przywilej należeć do Jej rodziny”. 

O. przeor wyraził także radość z powodu wspólnego świętowania odpustu właśnie na Jasnej Górze: „Ta świadomość obdarowania przez Maryję, i również to miejsce szczególne, jakim jest Jasna Góra, pozwala nam w sposób ogólnopolski, gromadząc się z całej Ojczyzny ludzi, świętować razem i dziękować przed jasnogórskim Obrazem”. 

o. Stanisław Tomoń 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda