Home WiadomościZ kraju Lednica gotowa na Spotkanie Młodych

Lednica gotowa na Spotkanie Młodych

Redakcja

Nawet stu tysięcy pielgrzymów z kraju i zagranicy spodziewają się organizatorzy XVI Spotkania Młodych, które 2 czerwca odbędzie się na Polach Lednickich pod hasłem „Miłość Cię znajdzie”.

Tegoroczne czuwanie modlitewne pod Bramą-Rybą poświęcone będzie rozważaniu tajemnic Bożego Miłosierdzia i postaci zmarłej w 1938 roku Świętej Faustyny Kowalskiej, która jako prosta zakonnica stała się jego wielką apostołką.

„Miłosierdzie Boże, jak uczył nas Jan Paweł II, to drugie imię miłości czynnej, która każe brać na siebie problemy drugiego człowieka, poddanego ciężkim doświadczeniom i nieść mu pomoc. To staranie, by być darem dla niego w postawie bezinteresowności, solidarności, hojności i przebaczenia” – tłumaczy twórca lednickich spotkań, dominikanin o. Jan Góra.

„Spodziewamy się, że na Polach Lednickich pojawi się do stu tysięcy osób z całej Polski, a także z innych krajów, w tym z Białorusi, Ukrainy, Czech, Litwy. Słowenii, a także Austrii, Holandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych” – twierdzi rzecznik prasowy Spotkań Młodych Lednica 2000, Franciszek Wołoch.

Każdy pielgrzym otrzyma w darze książkę z wyborem tekstów z „Dzienniczka” kanonizowanej przez Jana Pawła II siostry Faustyny. Kieszonkowy format, świecka okładka i nowoczesna szata graficzna dzieła ma skłonić młodych do jego lektury.

„Chciałbym, żeby młodzież nie wstydziła się czytać «Dzienniczka» w autobusach, tramwajach i pociągach. To najgenialniejszy podręcznik na świecie budowania własnej osobowości i podmiotowości w oparciu o relację z Chrystusem. Jedynie dobra relacja z Jezusem jest w stanie stworzyć wartościową osobowość, zdolną oprzeć się złu, które spotykamy na co dzień” – tłumaczy o. Góra.

„Tegoroczne spotkanie miało początkowo nosić tytuł: «Miłość i odpowiedzialność», ale niespodziewanie w nocy zadzwonił mój wychowanek i powiedział, że jeżeli tematem rozważań młodzieży będzie Boże Miłosierdzie, to on ufunduje wszystkim «Dzienniczek» siostry Faustyny” – opowiada dominikanin.

Na Lednicę przyjadą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta. Przedstawią zgromadzonym życie i działalność swojej patronki, a następnie wyjdą do wszystkich pielgrzymów w sektorach z czterdziestoma relikwiarzami siostry Faustyny, by wierni mogli je ucałować.

Historycznym wydarzeniem będzie pokazanie przybyłym na Lednicę obrączki siostry Faustyny, którą przyszła Święta nosiła na palcu na znak zaślubin z Jezusem. Obrączkę, która nigdy wcześniej nie była wystawiona na widok publiczny, wniesie w uroczystej procesji przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, matka Gracjana Szewc.

W spotkaniu wezmą też udział zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z Myśliborza, które powstało w odpowiedzi na objawienia siostry Faustyny. W ramach uczynku miłosierdzia siostry przygotują dla lednickich pielgrzymów kilkaset litrów zupy szczawiowej.

„To na pamiątkę historii, w której Jezus pod postacią żebraka przyszedł do Faustyny, kiedy pełniła dyżur przy klasztornej furcie i poprosił ją o zupę, a kiedy ją otrzymał, objawił się i powiedział: «Przyszedłem skosztować Twojego miłosierdzia»” – wyjaśnia o. Góra.

Głównym punktem XVI Spotkania Młodych będzie msza święta, którą na Polach Lednickich odprawi prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak. Wcześniej dominikanin, o. Jacek Salij wygłosi do młodzieży konferencję „O spowiedzi i Miłosierdziu”.

Podczas czuwania pielgrzymi odmówią „Koronkę do Bożego Miłosierdzia”, ponowią akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz będą adorować Najświętszy Sakrament. Przewidziano też adorację olbrzymiej wielkości obrazu Jezusa Miłosiernego, którego oryginał namalowano według wskazówek siostry Faustyny.

W czasie kilkugodzinnego spotkania jego uczestnicy wysłuchają przesłania Benedykta XVI. Jak co roku młodzież dokona też symbolicznego aktu wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę-Rybę.

Na organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu spotkania nad Jeziorem Lednickim – gdzie Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z kraju i zagranicy. Od początku patronował im Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął Benedykt XVI.

sz/dominikanie.pl

Więcej na: www.dominikanie.plO. Góra: Lednica to największe na świecie spotkanie młodych

Lednica to największe na świecie spotkanie młodych, z wyjątkiem spotkań z papieżem – mówił o. Jan Góra podczas dzisiejszej konferencji prasowej w ogrodzie przy klasztorze oo. dominikanów w Poznaniu. Hasłem przewodnim spotkania, które odbędzie się w najbliższą sobotę 2 czerwca, będą słowa z Dzienniczka św. siostry Faustyny Kowalskiej „Miłość Cię znajdzie”.

Pomysłodawca spotkań lednickich przypomniał, że tegoroczna Lednica będzie dotyczyła tematu miłości, czyli najważniejszej sprawy w życiu każdego człowieka. – Miłosierdzie jest drugim imieniem miłości, jak uczył Jan Paweł II, miłości niebanalnej, bo czynnej, biorącej na siebie problemy drugiego człowieka, jego depresję, ból, samotność – podkreślił o. Góra.

Podczas konferencji zaprezentowano wybór fragmentów „Dzienniczka” św. Faustyny, który otrzyma każdy uczestnik. Jak podkreślił pomysłodawca Lednicy, „Dzienniczek” został wydany w szacie świeckiej, by każdy bez skrępowania w środkach masowego transportu mógł go czytać.

Uczestnicy spotkania lednickiego wysłuchają też świadectwa o Bożym miłosierdziu przygotowanego przez przedsiębiorcę Romana Kluskę i konferencji „O spowiedzi i miłosierdziu”, którą wygłosi o. Jacek Salij. Otrzymają lednicki śpiewnik i serce z piernika, wyprodukowane przez toruński „Kopernik”.

O. Góra zaznaczył, że centralnym punktem wieczoru będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka i koncelebrowana przez wszystkich obecnych nad Lednicą kapłanów. Homilię podczas Eucharystii wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Swoje przesłanie do młodych skieruje także papież Benedykt XVI.

Podczas tegorocznego spotkania ważnymi gośćmi będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które przypomną zgromadzonym najistotniejsze momenty z życia św. Faustyny. Nad Lednicą, oprócz trumienki Apostołki Bożego Miłosierdzia, w której była złożona do momentu kanonizacji, będzie jej zakonna obrączka i konfesjonał, przy którym się spowiadała. Każdy z uczestników będzie mógł uczcić relikwie św. Faustyny, z którymi siostry przejdą między sektorami.

Młodzi zebrani na Lednicy będą też adorować obraz Jezusa Miłosiernego. Przeżyją też Godzinę Jana Pawła II, podczas której zostaną wniesione relikwie papieża Polaka. Młodzież odda mu hołd poprzez wyśpiewanie pieśni „Abba, Ojcze”. Będzie miało również miejsce zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. Przed północą uczestnicy apelu rozważą uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, a później dokonają wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w swoim życiu.

Każdy z uczestników będzie mógł skosztować zupy szczawiowej z jajkiem, którą będą częstować siostry. Przywiozą też wypieczony przez siebie chleb. – Na pamiątkę cudu, kiedy to Chrystus pod postacią ubogiego przyszedł na furtę i poprosił o coś do zjedzenia. Faustyna dała mu zupę i chleb. „Przyszedłem skosztować twojego miłosierdzia” – miał wówczas powiedzieć do niej Pan Jezus – wspominał o. Góra.

Specjalnie na czerwcowe spotkanie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II z Wadowic podarowało Lednicy chrzcielnicę, przy której był chrzczony przyszły błogosławiony. Bp Jan Zając przywiezie ogień z Łagiewnik, który zostanie uroczyście wniesiony na Pola Lednickie. Iskra Bożego Miłosierdzia będzie puszczona w niebo o godz. 23.55. Spotkanie zakończy tradycyjnie przejście przez Bramę Rybę.

Zapytany o plany na przyszłość, pomysłodawca Lednicy podkreślił, że od nowego roku akademickiego, kiedy nie będzie już pełnił funkcji duszpasterza młodzieży, „całe swoje siły będzie mógł poświęcić Lednicy”. – Już teraz jest to wydarzenie ogólnopolskie, mające wiele do zaoferowanie. To propozycja wychowawcza i formacyjna – zaznaczył o. Góra.

Jan Zujewicz z ZHR, rzecznik prasowy Harcerskiej Służby Lednica 2012, powiedział, że na Lednicy będzie około trzystu pięćdziesięciu harcerek i harcerzy z całej Polski. Do ich podstawowych zadań będzie należeć: zabezpieczenie miejsc między sektorami, wspomaganie pomocy medycznej i przygotowanie liturgiczne.

Sobotnie wydarzenie będzie transmitowane na stronie internetowej www.lednica2000.pl, a także przez Radio Emaus.

Spotkanie na Polach Lednickich odbędzie się po raz szesnasty.

KAI / dominikanie.pl

Za: www.dominkanie.plPapieskie pozdrowienia na Lednicę młodych 2012

W słowie do Polaków Benedykt XVI zwrócił się tym razem do uczestników spotkania młodych w Lednicy. Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku: RealAudioMP3 

„Witam serdecznie wszystkich Polaków. Szczególnie gorąco pozdrawiam młodych, którzy przygotowują się do spotkania na Polach Lednickich. Myśl przewodnią tego wydarzenia: „Miłość Cię znajdzie!” pragniecie zgłębiać, poznając orędzie Jezusa Miłosiernego spisane przez świętą Faustynę w „Dzienniczku”, który otrzymacie, przez modlitwę, adorację, spowiedź i Eucharystię. Życzę, by zapłonął w was ogień Bożego Miłosierdzia, by przemieniał serca młodych w całym świecie, napełnił was pokojem, mocą i nadzieją. W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na wasze pytania, niepokoje i wizję szczęścia. Wiem, że pragniecie, by doświadczenie Lednicy, z którego wyrasta szkoła formacji wiary dojrzałej, owocowało wspólnotą nowego ruchu, jaki rodzi się w Kościele. Wam wszystkim i waszemu spotkaniu z serca błogosławię”.

kb/rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda