Home WiadomościZ kraju Leksykon postaci franciszkańskich

Leksykon postaci franciszkańskich

Redakcja

Leksykon postaci franciszkańskich z XIII i XIV wieku opracowany został przez Jerzego Łopata OFMConv. Jest to unikatowa publikacja, tak w wymiarze Polski, jak i całego świata, bo jest to pierwsza tego typu publikacja, która powstała przy okazji celebracji 800-lecia Zakonu Franciszkańskiego. Prawie tysiąc stron Leksykonu prezentuje postacie franciszkanów, klarysek i ważniejszych przedstawicieli Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego z pierwszych dwóch wieków istnienia zakonu św. Franciszka z Asyżu.

Materiał bibliograficzny jest prezentowany według następującego schematu: (1) w miarę możliwości kilka informacji biograficznych; (2) spis znanych manuskryptów autora według zasady: tytuły, data powstania, miejsce aktualnego przechowywania, inne namiary; (3) kolejne wydania dzieł, czasami również informacje o reedycjach; (4) literatura o danym autorze, jego dziełach i poglądach.

Bywa, że w tym Leksykonie spotyka się bardzo mało informacji o jakiejś postaci, bo tyle tylko o niej wiemy. Czasem znamy jedynie datę śmierci, czasami jakąś inna datę związaną z życiorysem danej postaci… To są nasze franciszkańskie „białe plamy”, dlatego nawet te najskromniejsze informacje mają swoją ogromną wartość, bowiem chronią przed zapomnieniem naszych antenatów w Zakonie Franciszkańskim.

Leksykon pozwala nam zajrzeć w przebogaty świat franciszkański w tym momencie, kiedy dziedzictwo św. Franciszka wspaniale się rozwijało i stawało się wręcz inspiracją dla kolejnych pokoleń, całych grup społecznych, a nawet narodów.

Leksykon będzie niewątpliwie bardzo przydatny dla badaczy franciszkanizmu, mediewistów, badaczy historii naszej europejskiej cywilizacji, filozofów i teologów, a także badaczy duchowości.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda