Home WiadomościZ kraju Licheń. Rozpoczął się konwent generalny marianów

Licheń. Rozpoczął się konwent generalny marianów

Redakcja

Z Brazyli, USA, Kamerunu, Rwandy, Filipin, Indii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech oraz oczywiście z Polski przybyli do Lichenia wyżsi przełożeni poszczególnych prowincji oraz inni współbracia wezwani przez Przełożonego Generalnego, aby u stóp Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyć w obradach konwentu generalnegoZgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (7-12.04).

Roboczy temat tegorocznego konwentu generalnego brzmi: „Mariańska wspólnota życia wczoraj, dziś i jutro”. Zdaniem przewodniczącego licheńskiego spotkania ks. Andrzeja Pakuły MIC, Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Księży Marianów, nie przez przypadek Zarząd Generalny zaproponował taki temat. Jego zdaniem jest on „na czasie”, zwłaszcza w kontekście narastającej indywidualizacji w dzisiejszym świecie i ukierunkowaniu na karierę, co niekoniecznie jest odzwierciedleniem słów i woli Jezusa Chrystusa:

„Związany jest on (temat konwentu) z rolą życia wspólnotowego, relacjami wewnątrz wspólnoty i pewnym rodzajem wciskającej się mentalności świata, gdzie króluje indywidualizm i chęć robienia kariery nawet ze wszystkimi możliwymi kosztami. Dlatego zdecydowaliśmy się przyjrzeć jak wygląda jakość życia wspólnego, wzajemnych relacji – czy rzeczywiście jest tak, jak Pan Jezus chciał, czy jest tak, jak nam się wydaje i jak nam jest wygodnie”.

Mówiąc te słowa Ojciec Generał miał na myśli księży i braci marianów posługujących na całym świecie. Jednym z uczestników konwentu jest o. Antonyraja Iqnaci, rektor Seminarium Miłosierdzi Bożego w mieście Madurai w Indiach. W Licheniu jest po raz pierwszy i jest pod ogromnym wrażeniem Sanktuarium oraz bazyliki:

„Moje pierwsze wrażenie po przyjeździe do Lichenia było absolutnie wspaniałe. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że w Indiach także mamy Narodowe Sanktuarium Maryjne. I do dziś myślałem, że to jest najwspanialsze sanktuarium maryjne na świecie. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Po zobaczeniu waszego Sanktuarium muszę powiedzieć, że zobaczyłem kawałek nieba na ziemi, gdzie mieszka Matka Boża” – wyjaśnił o. Iqnaci, który z  mariańskim zgromadzeniem związany jest od czterech lat. Jego praca w Indiach polega na prowadzeniu domu formacyjnego, promowaniu Bożego Miłosierdzia oraz Niepokalanego Poczęcia NMP, a także rekrutowania osób zainteresowanych życiem zakonnym.

Konwent Generalny Zgromadzenia Księży Marianów rozpoczął się w poniedziałek, 08 kwietnia, modlitwą przy grobie bł. Stanisława Papczyńskiego MIC, założyciela Zgromadzenia, znajdującym się na Mariankach w Górze Kalwarii. Następnie uczestnicy udali się do Lichenia, gdzie we wtorkowy poranek wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji rozpoczynającego się konwentu. Łącznie w obradach bierze udział 44 ojców konwentualnych, dwóch tłumaczy oraz ceremoniarz. Spotkanie w całości odbywa się w Domu Pielgrzyma Arka w Licheniu, mieszczącym się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Zakończenie obrad zaplanowane jest na sobotę, 12 kwietnia; ostatnim punktem konwentu będzie zwiedzanie Sanktuarium Urodzin i Chrztu i św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.

Licheń Stary, 08kwietnia 2014 r.                                          

Za: Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda