Home WiadomościZ kraju Wiosenne spotkanie Konferencji Północnosłowiańśkiej w Wambierzycach

Wiosenne spotkanie Konferencji Północnosłowiańśkiej w Wambierzycach

Redakcja

W Wambierzycach w dniach 5-6 kwietnia miało miejsce spotkanie Ministrów Prowincjalnych Zakonu Braci Mniejszych, wchodzących w skład Konferencji Północnosłowiańskiej (Konferencja Północnosłowiańska „SLAN”, to jednostka organizacyjna Zakonu Braci Mniejszych, skupiająca braci pięciu prowincji polskich oraz prowincje ukraińską, czeską i słowacką; w skład Konferencji wchodzi także fundacja Rosja-Kazachstan, która jest bezpośrednio zależna od Ministra Generalnego). W spotkaniu wziął udział także definitor generalny dla krajów Słowiańskich o. Ernest Siekierka z Rzymu.

Podczas spotkania dokonano podsumowania Rady Plenarnej Zakonu, która po raz pierwszy w osiemsetletniej historii Zakonu odbyła się pod koniec zeszłego roku w Polsce. W obradach żywo omawiano przygotowania do przyszłorocznej kapituły generalnej, a także dotknięto zagadnienia spotkań o charakterze formacyjnym, zarówno dla zakonników, jak i dla świeckich (wśród nich na pierwszy plan wysunęło się tegoroczne spotkanie dla młodzieży w duchu św. Franciszka – „EuroFraMe” – które odbędzie się w sierpniu w Lourdes we Francji.

W centrum spotkania była wspólnotowa Eucharystia sprawowana w wambierzyckiej bazylice, przed tronem NMP Królowej Rodzin, Ministrowie Prowincjalni mieli także okazje, by nawiedzić kalwarie wambierzycką oraz słynną ruchomą szopkę z XVIII w. Kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznej kapituły generalnej, która zaplanowana jest w Asyżu, będzie wrześniowe spotkanie ze współbraćmi z Konferencji Południowosłowiańskiej („SLAS”), które odbędzie się w Krakowie.

Za: www.franciszkanie.com.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda