Home WiadomościZ kraju Łódź-Łagiewniki: Rekolekcje a Nowa Ewangelizacja

Łódź-Łagiewniki: Rekolekcje a Nowa Ewangelizacja

Redakcja

W dniach 26-27 października 2012 roku w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach odbyło się sympozjum homiletyczne „Rekolekcje w dobie Nowej Ewangelizacji”. Tematyka sympozjum nawiązywała do obrad kończącego się 28 października w Rzymie Synodu Biskupów.

Z pomocą prelegentów jak o. dr Ignacy Kosmana OFMConv (organizator), ks. prof. dr hab. Leszek Szewczyk z Uniwersytetu Śląskiego, ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk (KUL), o. prof. dr hab. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv (KUL), uczestnicy sympozjum zostali postawieni przed bogatym zasobem tematyk związanych z głoszeniem Słowa Bożego we współczesnym świecie.

Obrady toczyły się w ramach intensywnie przeżywanej liturgii, podczas której poszczególni kaznodzieje uzupełniali i pogłębiali podczas homilii dotykane podczas sympozjum tematy.

Wachlarz poruszanych zagadnień był bardzo szeroki, od najbardziej tradycyjnych form przepowiadania, po współczesny styl kerygmatyczny głoszenia Chrystusa światu. Ukazane zostały nie tylko problematyki typowo kaznodziejskie czy rekolekcyjne, ale także konieczność mocnego oparcia przepowiadania na bazie solidnej filozofii i teologii z naciskiem na szkołę franciszkańską.

Podsumowania dwudniowego sympozjum podjął się rektor seminarium, o. Piotr Matuszak OFMConv., który podkreślił, że Nowa Ewangelizacja domaga się nowej gorliwości i odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii, stosowania nowych metod przepowiadania oraz szerokiego zaangażowania w niej nowych podmiotów – ludzi świeckich.

o. Jacek Staszewski OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda