Home WiadomościZ kraju Matka Boża Miłosierdzia z Ostrej Bramy, patronka Polski i Litwy

Matka Boża Miłosierdzia z Ostrej Bramy, patronka Polski i Litwy

Redakcja

Cudowny obraz Matki Bożej Miłosiernej,  Ostrobramskiej  to jeden z ważniejszych symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.

Obraz, zawieszony  w XVII na jednej z 9  bram Wilna, zwanej Miednicką, później Ostrą  wkrótce  zasłynął cudami. Szczególnie przypisywano mu moc tłumienia pożarów i uzdrawiania chorych.  Obrazem opiekowali się karmelici i wybudowali dla niego specjalną kaplicę na bramie.

Każdy Polak zna zapewne inwokację poematu Adama Mickiewicza „  Pan Tadeusz” , gdzie poeta opisuje swoje cudowne uzdrowienie w dzieciństwie,  właśnie  przez Matkę Bożą z Ostrej Bramy w Wilnie.

Przed tym obrazem przez  ponad 3 wieki modliło się wielu  władców i znakomitych ludzi, możnych i biednych.  Obrazki z wizerunkiem MB Ostrobramskiej  otrzymywali ochotnicy wojny polsko – bolszewickiej 1920 r.

Decyzją papieża Piusa XI z lipca 1927 roku Matka Boska Ostrobramska  została uroczyście kanonizowana na Królową Korony Polskiej.

Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia  w dniu 16 listopada tego roku, w wielu polskich parafiach pod jej patronatem,  poprzedziły rekolekcje, czuwania i wykłady.

Na warszawskich Stegnach  w parafii p. w. Matki Bożej Miłosierdzia, prowadzonej przez Księży Marianów,  8 listopada konferencję maryjną wygłosił  dominikanin o. Stanisław Przepierski OP. W Wigilię uroczystości  , 15 listopada kazanie o Bożym Miłosierdziu i o  Matce Bożej Miłosierdzia wygłosił ks. ks. Jarosław Hybza MIC. Po mszy świętej Siostry Pasjonistki ,  przybyłe z parafii św. Anny w Wilanowie  zaśpiewały Akatyst ku czci Matki Bożej. W śpiew włączyli się wierni i zakonnicy mariańscy.

W dniu   uroczystości MB Miłosierdzia , 16 listopada w niedzielę, uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił   prowincjał  polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów,  ks.  Paweł Naumowicz MIC.

W koncelebrze udział wzięli: dziekan dekanatu wilanowskiego, prowincjał barnabitów o. dr Kazimierz  Lorek CRSP i   proboszczowie parafii wilanowskiego dekanatu, w tym od bernardynów  z Czerniakowa i pijarów z Siekierek.

W homilii ks. Paweł Naumowicz podkreślił, że to w Jezusie Chrystusie objawia się Boże Miłosierdzie. Maryja jest matką  Jezusa, dlatego nazywamy ją Matką Miłosierdzia.  Maryja była wypełniona łaską Bożą, dlatego nie lękała się wyzwania, jakie jej zwiastował Anioł Gabriel. Podobnie  i my , jeśli żyjemy w łasce Bożej, nie powinniśmy  niczego się  obawiać. Mamy właśnie naśladować Maryję w otwartości na działanie Ducha Świętego, którego otrzymaliśmy w czasie chrztu św. i w czasie bierzmowania.  Kaznodzieja przytoczył też  fragmenty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny , opisujące objawienia się Matki Bożej Miłosierdzia św. siostrze Faustynie.

Po mszy świętej nastąpiła procesja eucharystyczna i odmówienie litanii do Matki Bożej  Miłosierdzia.

W Polsce ok. 30 parafiom  patronuje  Matka Boża  Miłosierdzia  Ostrobramska.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda