Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Elbląska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Elbląska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest o. Mariusz Simonicz CSsR.

W diecezji jest niemal 80 zakonników z 13 zgromadzeń, w 21 domach zakonnych, prowadzący 20 parafii i ponad 90 sióstr zakonnych z 12 zgromadzeń, w 13 domach zakonnych. Zakonnicy prowadzą aktualnie 19 parafii w diecezji. Jest także 11 dziewic i 10 wdów konsekrowanych oraz pustelnica.

Redemptoryści z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu zapraszali na krąg biblijny w internecie w czasie epidemii. Kapłani zachęcali, aby to wirtualne spotkanie, które rozpoczęło się 28.03.2020 roku było okazją do lepszego przygotowania się do przeżywania niedzielnej Eucharystii.

Misjonarze oblaci MN z Iławy postanowili zaimplementować sposób, która do tej pory można było zaobserwować za oceanem, a mianowicie spowiedź „drive through”, czyli z wnętrza samochodu. Spowiedź w tej formie odywała się w dniach 6-8.04.2020 roku. Dlatego pod iławską świątynią Przemienienia Pańskiego, zwaną też „czerwonym kościołem”, stanął specjalnie oznakowany samochód i przygotowane stanowisko, gdzie można było bezpiecznie, nie łamiąc wprowadzonych zakazów, skorzystać z sakramentu pojednania.

10.04.2020 roku, po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia księża salwatorianie z Elbląga wyruszyli na ulice parafii św. Brata Alberta. Niosąc krzyże i przechodząc od domu do domu kapłani błogosławili mieszkańców swojej wspólnoty. Wierni czekali na kapłanów w oknach swoich domów i mieszkań, wychodzili także przed swoje posesje. Zdarzyło się także, że do przechodzącego z krzyżem salwatorianina podjechał samochód, zatrzymał się, a kierowca poprosił o błogosławieństwo.

Uczestnicy półkolonii, zorganizowanych przez Zespół Szkół Pijarskich, które zakończyły się w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku, podążali „Śladami Mikołaja Kopernika”. Zaproszeni do poznania dziejów najsłynniejszego polskiego astronoma zostali uczniowie klas 0-4.

Dlaczego zioła nigdy nie wychodzą z mody oraz dlaczego zawsze warto mieć je w swoim domu przekonują uczestnicy oraz prelegenci Festiwalu Ziół, który odbywa się w Bibliotece Elbląskiej w dniach 9-11.09.2020 roku. Prelekcje, warsztaty, spotkania autorskie, a nawet przedstawienia teatralne towarzyszyły wszystkim miłośnikom naturalnych metod dbania o zdrowie, którzy w tych dniach odwiedzali bibliotekę. „Św. Hildegarda jest cały czas na topie” mówił o. Tomasz Tęgowski OFMConv w swoim wykładzie pt. „Aktualność myśli św. Hildegardy”.

Na podstawie: www.elblag.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda