Home WiadomościZ kraju Michalici: Konferencja przełożonych i proboszczów w Górsku

Michalici: Konferencja przełożonych i proboszczów w Górsku

Redakcja

www.michalici.plW dniach 19-21 października br. w nowo powstałym Centrum Edukacji Młodzieży im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku k/Torunia odbyła się Konferencja Przełożonych, Dyrektorów i Proboszczów naszego Zgromadzenia, w której uczestniczyło blisko 50 współbraci z Polski, Białorusi i Ukrainy, a także przełożony Prowincji Włosko-Szwajcarskiej ks. Bogdan Kalisztan oraz przedstawiciel Wiceprowincji Niemiecko-Austriackiej ks. Antoni Trojak.

Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 16.00. Wieczorem uczestnicy Konferencji, razem z przedstawicielami władz samorządowych, harcerzami, orkiestrą dętą oraz sporą rzeszą wiernych, zgromadzili się przy krzyżu – miejscu porwania ks. Popiełuszki. Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy, wszyscy wyruszyli w kierunku kościoła parafialnego w Górsku. Tutaj Ojciec Generał poświęcił nowe Muzeum Regionalne, urządzone przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

O godz. 19.00, w kościele odbył się koncert „Dobro nieskończone”, dedykowany Bł. Ks. Jerzemu, w 31. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Wielki artyzm wykonywanych pieśni (zespół został przygotowany przez Tomka Kamińskiego), wiersze i fragmenty homilii ks. Jerzego recytowane przez aktora Adama Woronowicza, pozwoliły przeżyć niezapomniany wieczór. Przed koncertem słowo do zebranych skierował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przełożony generalny michalitów ks. Kazimierz Radzik.

We wtorek, po konferencji wprowadzającej nt. posłuszeństwa i posługi przełożonego, wygłoszonej przez wikariusza generalnego ks. Ryszarda Andrzejewskiego, uczestnicy Konferencji – podzieleni na grupy – podjęli refleksję nad kilkoma zagadnieniami związanymi z nadchodzącą XXI Kapitułą Generalną naszego Zgromadzenia.

Pozostały czas, we wtorek i środę, wypełniły sprawozdania radców generalnych, gości z zagranicy, współbraci odpowiedzialnych za poszczególne obszary posługi duszpasterskiej oraz krótkie komunikaty z działalności domów zakonnych i placówek szkolno-wychowawczych.

We wtorek głównym celebransem liturgii eucharystycznej był ks. prowincjał Bogdan Kalisztan, a słowem Bożym podzielił się ks. Antoni Trojak. Na zakończenie Konferencji Mszy św. przewodniczył ks. Antoni Tyniec, który razem z ks. Piotrem Prusakiewiczem świętuje w tym roku 25-lecie kapłaństwa. Homilię wygłosił ks. Rafał Kamiński.

Medytacje, podczas jutrzni i nieszporów, prowadzili: ks. Dariusz Wilk – „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, ks. Rafał Szwajca – „Czas mocy i łaski”, ks. Marcin Różański – „Miłosierni jak Ojciec” oraz ks. Karol Dąbrowski – „Ewangelia, proroctwo i nadzieja”.

Słowa wdzięczności kierujemy do gospodarzy miejsca, w którym odbyła się Konferencja: twórcy i dyrektora CEM-u ks. Pawła Nowogórskiego i jego współpracowników oraz ks. proboszcza Stanisława Pyzika – za życzliwą gościnę i wszelki trud związany z przygotowaniami.

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda