Home WiadomościZ kraju Michalici Ks. Stanisław Klocek uhonorowany medalem za walkę o niepodległość Polski i prawa człowieka

Michalici Ks. Stanisław Klocek uhonorowany medalem za walkę o niepodległość Polski i prawa człowieka

Redakcja

Kiedy w roku 1980 robotnicy toruńskiego TOWIMOR-u przyłączyli się do kolegów z całej Polski i solidarnie zastrajkowali, ks. Stanisław Klocek CSMA od razu pojechał do nich z duszpasterską posługą.

Pewnie nikt by o tym nie pamiętał, gdyby nie fakt, że ówczesny proboszcz na toruńskich Rybakach został rozpoznany na filmie, opowiadającym o tamtym trudnym i ważnym czasie. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Przemysław Przybylski, nie tylko rozpoznał swojego byłego proboszcza, ale także zgłosił jego kandydaturę do Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego “Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis”.

Ks. Stanisław Klocek odznaczenie otrzymał, a 24 listopada br. miało miejsce jego uroczyste wręczenie w Domu Macierzystym w Miejscu Piastowym, gdzie kapłan obecnie przebywa. „W uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i prawa człowieka” – takie słowa widnieją na dyplomie medalowym. Ks. Klocek ryzykował sporo: był młodym proboszczem, który zabrała się za budowę nowej świątyni, a możliwe represje mogły to dzieło udaremnić. Na szczęście skończyło się inaczej i niezapomniany przez mieszkańców Proboszcz został doceniony i uhonorowany.

Jacek Majbrodzki CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda