Home WiadomościZ kraju Michalici: Śp. Ksiądz Zdzisław Zygmunt Kruczek – wspomnienie

Michalici: Śp. Ksiądz Zdzisław Zygmunt Kruczek – wspomnienie

Redakcja

Śp. Ksiądz Zdzisław Zygmunt Kruczek, długoletni misjonarz w Papui Nowej Gwinei odszedł do niebieskiej ojczyzny w drodze do ojczyzny ziemskiej, do Polski. Po ujawnieniu się ciężkiej choroby wracał do kraju, by podjąć specjalistyczne leczenie. Do celu pozostało jeszcze 5 godzin lotu. Zasłabł w samolocie w stolicy Kataru, w Doha i tam został przewieziony do szpitala na oddział intensywnej terapii w dniu 8 lipca b.r.

Po uzyskaniu pewnej stabilizacji stanu zdrowia ustalono termin transportu chorego do szpitala w Warszawie na 19 lipca. Niestety, nagłe pogorszenie stanu zdrowia uniemożliwiło przylot śp. ks. Zdzisława do Polski. Zmarł 1 sierpnia 2014 roku ok. godz. 17.47 w klinice Hamad Medical Corporation w Doha w 69-tym roku życia, w 51 roku profesji zakonnej i 41 roku kapłaństwa.

Urodził się 9 stycznia 1945 roku w Futomie, w Archidiecezji przemyskiej, z rodziców: Walentego i Emilii z d. Krygowska. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1959 roku, zgłosił się do Niższego Seminarium Duchownego w Miejscu Piastowym. Świadectwo dojrzałości uzyskał jako uczeń Korespondencyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
Po odprawieniu nowicjatu w Pawlikowicach w latach 1961-1962, pierwszą profesję złożył 28.08.1963 roku, a wieczystą 15.08.1969 roku. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i święcenia kapłańskie przyjął 23.06.1973 roku z rąk biskupa Bolesława Taborskiego w kościele parafialnym w Błażowej.

Po święceniach kapłańskich tylko dwa lata pracował w Polsce, jako katecheta i duszpasterz parafii św. Andrzeja Boboli w Markach. Po rocznym przygotowaniu misyjnym w 1976 r. udał się do Australii na naukę języka, a w 1977 roku przejął obowiązki proboszcza misyjnego w Kuruk w PNG (1977-1986), a następnie w Wanepap (1986-1992) i w Mount Hagen. W latach 1996-2005 pełnił obowiązki przełożonego domu zakonnego w Mount Hagen i prowadził wykłady w Seminarium Duchownym w Fatimie (PNG). Funkcję rektora tegoż Seminarium sprawował w latach 2005-2008. Przez jedną kadencję był zastępcą przełożonego Delegatury. Od roku 2008 formował nowicjuszy, kandydatów i profesów.

Teoretyczną wiedzę z zakresu misjologii i historii Kościoła pobierał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora w 1991 roku, a stopień doktora habilitowanego w 2006 roku na KUL-u na podstawie rozprawy naukowej „Misje katolickie w archidiecezji Mount Hagen w Papui Nowej Gwinei 1934-1984”. Niemal całe swoje życie kapłańskie poświęcił pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei.

W 2013 roku podjął obowiązki wykładowcy na uniwersytecie Madang Divine Word University. Przez wiele lat redagował i wydawał periodyk MICHAEL CSMA. Uczestniczył, jako delegat z wyboru, w XVIII Kapitule Generalnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Jako misjonarz w Papui Nowej Gwinei spędził 37 lat. Pracował z wielkim zaangażowaniem, z miłością do Kościoła, Zgromadzenia i Ludu Bożego w Papui Nowej Gwinei. Do końca twórczy, pełen inicjatyw i wierny przyjętym obowiązkom. W pracy kierował się zawsze dobrem innych. Wierny charyzmatowi michalickiemu: powściągliwości i pracy, realizowanemu z motywu miłości nadprzyrodzonej: Któż Jak Bóg!

Wdzięczni za ogrom pracy i wszelkie dobro, którym obdarzał nas jako kapłan i zakonnik, prosimy św. Michała Archanioła i świętych aniołów, by wprowadzili go do nieba. „Księże Zdzisławie, niech aniołowie zawiodą Cię do raju…”.

Więcej (zdjęcia i wywiad) na: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda