Home WiadomościZ kraju Misteria u pallotynów w Ołtarzewie

Misteria u pallotynów w Ołtarzewie

Redakcja

Bezpłatne wejściówki na misteria wystawiane przez pallotyńskich kleryków w Ołtarzewie rozchodzą się błyskawicznie. Poniżej terminy spektakli.

W ubiegłym roku chętnych był o tak dużo, że zabrakło biletów. Wystawiono więc kilka dodatkowych spektakli. 

Gotowe są już kostiumy, trwają ostatnie próby i „dopinanie” szczegółów. Efekty wielomiesięcznych przygotowań pallotyńskich kleryków, widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy 15 marca, podczas premierowego spektaklu misteriów w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

W tym roku ich sztuka nosi tytuł: „Nie z tego świata…”, a jej scenariusz mocno osadzono na Ewangelii, zwłaszcza na pismach św. Jana. Po latach spektakli mocno przepełnionych symboliką, powrócono do koncepcji tradycyjnych misteriów, bardzo realistycznie pokazujących mękę i śmierć Jezusa.

Ponieważ niektóre sceny są drastyczne, na tegoroczne przedstawienia zaprasza się widzów w wieku powyżej 12 lat. Spektakl trwa też nieco dłużej, ponad 1,5 godz.

Tym razem w ołtarzewskim spektaklu widz prześledzi całe życie Chrystusa, który choć sam jest „nie z tego świata”, przyszedł zbawić „ten świat”. Będzie Mu towarzyszył od narodzin w betlejemskiej grocie, aż po ukrzyżowanie na Golgocie. Zobaczy różne wymiary Jego misji, polegającej na zbawieniu człowieka, ale też na nauczaniu o Królestwie Bożym i uzdrawianiu ludzi z ich chorób i słabości. 

– Rola Jezusa jest dla mnie bardzo trudna – przyznaje alumn Bartłomiej Andrych SAC, równocześnie autor scenariusza i reżyser. – Przygotowuje się do niej przede wszystkim na kolanach, na modlitwie. Wymaga pokazania Chrystusa jako zwyczajnego człowieka, który zachowuje się naturalnie, nie przemawia językiem kazań, przeżywa ludzkie emocje, potrafi się zdenerwować, ale przy tym nie grzeszy. Jest człowiekiem i Bogiem.

Na scenie w Ołtarzewie wystąpi 22 alumnów pallotyńskiego seminarium. W roli Maryi gościnnie wystąpi s. Jadwiga Próchnicka, pallotynka pracującą w seminaryjnym rektoracie. Marię Magdalenę zagra Joanna Mazurkiewicz z duszpasterstwa działającego przy ołtarzewskiej parafii księży pallotynów.

Misteria w pallotyńskim seminarium wystawiane są od ponad 60 lat. W ubiegłym roku obejrzało je ok. 5 tys. osób, a chętnych było tak dużo, że zorganizowano dodatkowe pokazy. W tym roku także bilety rozchodzą się błyskawicznie.

– Nasi klerycy mają świadomość, że ich granie ma pomóc widzom lepiej przygotować się do przeżycia największej tajemnicy chrześcijaństwa. I to ewangelizacyjne zadanie udaje się im wypełnić. Widzą reakcje sali, słyszą pozytywne komentarze po spektaklach… Dla nich samych wystawienie sztuki w czasie Wielkiego Postu to wielkie rekolekcje, ale i wyrzeczenia, bo przygotowania pochłaniają dużo czasu i wymagają wielu zabiegów – mówi ks. dr Przemysław Podlejski SAC, wicerektor WSD w Ołtarzewie, opiekun misterium.

Spektakle są biletowane, ale bezpłatne. Po każdym z nich można złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz seminarium. Wejściówki można rezerwować pod numerem tel.: 796 680 317.

Jest możliwość zwiedzenia seminarium przed spektaklem. Przy pallotyńskim seminarium działa także Centrum Edukacyjno-Formacyjne, w którym można skorzystać z noclegów oraz posiłków. Więcej informacji na: wsdsac.pl.

Terminy spektakli

  • 15 marca, godz. 19 – premiera;
  • 16 marca, godz. 14 i 16.30;
  • 22 marca godz. 19;
  • 23 marca, godz. 14 i 16.30;
  • 29 marca, godz. 19;
  • 30 marca, godz. 14 i 16.30;
  • 5 kwietnia, godz. 19;
  • 6 kwietnia, godz. 14 i 16.30;
  • 12 kwietnia, godz. 19;
  • 13 kwietnia, godz. 14 i 16.30.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda