Modlitwa jezuitów na Jasnej Górze

Uczestnicy Forum Jezuitów Prowincji Polski Południowejmodlili się w czwartek, 4 kwietnia na Jasnej Górze. Forum odbywa się w dniach 2-5 kwietnia w Centrum Duchowości w Częstochowie. Biorą w nim udział wszyscy superiorzy oraz wybrani przez poszczególne wspólnoty delegaci i przedstawiciele poszczególnych stanów i etapów formacji – w sumie blisko 75 jezuitów Prowincji.

Forum Prowincji odbywa się raz na kilka lat w obu Prowincjach Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Jest okazją do braterskiego spotkania zakonników i wymiany wzajemnych doświadczeń.

„Jesteśmy, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co jako jezuici powinniśmy szczególnie robić, rozwijać, czego nie zaniedbać, na co kłaść nacisk. Debatujemy nad tzw. apostolskim planem Prowincji, a ponieważ tak blisko Jasnej Góry, bardzo nam zależało na tym, żeby również do Matki Najświętszej przyjść, żeby tutaj się wspólnie pomodlić, żeby za Jej wstawiennictwem Panu Bogu nas samych i naszą Prowincje powierzyć” – wyjaśnia o. Wojciech Ziółek, prowincjał Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego.

Trzeciego dnia Forum wszyscy jezuici udali się na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej o. Prowincjał Wojciech Ziółek SJ przewodniczył Eucharystii, a homilię wygłosił o. Tomasz Oleniacz SJ. W imieniu Jasnej Góry zgromadzonych zakonników powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru.

O. Wojciech Ziółek, prowincjał Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego w rozmowie z Biurem Prasowym odniósł się także do wyboru na papieża kard. Jorge Mario Bergoglio, jezuity: „Wobec każdego Ojca Świętego my, jezuici, jesteśmy zobowiązani do szczególnego posłuszeństwa, a z tym Ojcem Świętym to nie tylko, że posłuszeństwo, ale również zobowiązanie, żeby Mu jak najbardziej pomóc, żeby być do dyspozycji, żeby mógł na swoich współbraci liczyć” – wyznał jezuita.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com