Home WiadomościZ kraju Nowe Sanktuarium Św. Maksymiliana

Nowe Sanktuarium Św. Maksymiliana

Redakcja

deon-plBiskup kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. W dekrecie biskup podkreśla m.in. wolę wiernych i pielgrzymów pragnących sanktuarium ku czci tego świętego.

“Mając na uwadze duchowy pożytek wiernych oraz przepisy kan. 1230-1234 KPK, w odpowiedzi na skierowaną do mnie prośbę, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej, ustanawiam kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego” – pisze bp Piotrowski.

Biskup postanawia także, że kustoszem sanktuarium będzie proboszcz parafii, którego obowiązkiem jest zapewnić dostęp wiernych do sakramentów oraz troska o “gorliwą posługę głoszenia słowa Bożego i ewangelizacji nawiedzających to święte miejsce”.

Parafia Wolica-Tokarnia k. Chęcin to stosunkowo młoda wspólnota.

Jej początki to lata 70. XX wieku. W 1970 r. proboszcz z Łukowej, ks. Wacław Radosz, rozpoczął budowę kaplicy dojazdowej w Wolicy. W 1972 r. poświęcenia kaplicy dokonał bp Edward Materski. Parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego erygował w 1982 r. bp Stanisław Szymecki i on też podniósł kaplicę do godności kościoła parafialnego. W 2006 r. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. Pierwszą Mszę św. na fundamentach wznoszonej świątyni odprawiono 16 października 2006 r. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Pierwsza Pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

Obecnie parafia liczy ponad 2,5 tys. wiernych. Posiada relikwie patrona przekazane z Niepokalanowa oraz figury, zakupione w 2011 r., czyli w Roku Kolbiańskim. Odpust ku czci świętego odbywa się dorocznie 14 sierpnia.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda