Home WiadomościZ kraju Jezuici: o. Prowincjał Tomasz Kot SJ został mianowany nowym Asystentem Generalnym w Rzymie

Jezuici: o. Prowincjał Tomasz Kot SJ został mianowany nowym Asystentem Generalnym w Rzymie

Redakcja

SJDnia 4 lipca br. o. Generał Adolfo Nicolas SJ mianował o. Tomasza Kota SJ, obecnego Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, Konsultorem Generalnym oraz Asystentem Regionalnym dla Europy Centralnej i Wschodniej (ECO).

Tomasz Kot SJ urodził się 3 stycznia 1966 r. w Lublinie. Tam się wychowywał i po ukończeniu szkoły średniej studiował przez 1 rok psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1985 r. przerwał studia, aby wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Po nowicjacie w Gdyni studiował filozofię w Krakowie (1987 – 1990). Dwuletnią praktykę duszpasterską odbył w Tuluzie we Francji, a pierwszy cykl teologii studiował w Paryżu (1992 – 1995). Od 1995 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Najpierw przygotowywał licencjat z teologii biblijnej, a następnie doktorat, który ukończył w grudniu 2001 r. na podstawie pracy: „La fede, via della vita: composizione e interpretazione della Lettera di Giacomo”.

Święcenia kapłańskie przyjął dnia 27 czerwca 1996 r. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przez posługę abp Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Od 2001 r. pracował na PWTW Sekcja „Bobolanum” jako wykładowca teologii biblijnej. W roku 2001/2 pełnił funkcję sekretarza „Bobolanum”, od roku 2002 do 2009 był Dyrektorem Wydawnictwa „Rhetos”, a od 2006 do 2009 również Redaktorem Naczelnym Przeglądu Powszechnego. Dnia 27 września 2006 r., w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, złożył uroczystą profesję zakonną. Od 26 września 2009 r. jest Prowincjałem Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, a w ostatnich latach jest też członkiem konsulty Przewodniczącego KWPZM.

Swoje nowe obowiązki w Kurii Generalnej w Rzymie o. Tomasz Kot obejmie dnia 1 października 2015 r.

Leszek Mądrzyk SJ
socjusz o. Prowincjała

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda