Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Częstochowa: Wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów Prowincji Zwiastowania Pańskiego

Pallotyni – Częstochowa: Wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów Prowincji Zwiastowania Pańskiego

Redakcja

sac.org.plW dniach 13-14 kwietnia w naszym pallotyńskim domu w Częstochowie odbył się wiosenny Zjazd Rektorów i Proboszczów.

Spotkanie zaczęło się modlitwami wspólnotowymi i obiadem. Zjazd zainaugurował ksiądz prowincjał Adrian Galbas SAC, który poprowadził modlitwę, zawierzając ten czas Panu Bogu i naszym pallotyńskim patronom. Zwyczajowo pierwszy dzień Zjazdu jest nastawiony na treści formacyjne. W tym roku, który w Kościele powszechnym jest przeżywany ze szczególnym uwzględnieniem Bożego miłosierdzia, tematyka konferencji skupiła się właśnie wokół tego tematu. Jako pierwszy swoje wystąpienie przedstawił o. Krzysztof Dyrek SI (były Przełożony Prowincjalny Południowej Prowincji Jezuitów, wieloletni przełożony na różnych funkcjach, specjalista od formacji zakonnej). O. Krzysztof został poproszony o konferencję na temat: Miłosierni jak Ojciec – rola odpowiedzialnego miłosierdzia przełożonego we wspólnocie. Prelegent podzielił się z nami swoim bogatym doświadczeniem posługi przełożeńskiej, jaką sam pełnił w swoim zgromadzeniu, począwszy od mistrza nowicjatu do bycia prowincjałem. O. Krzysztof umiejętnie – w oparciu o przykłady z osobistej posługi – zauważył, że przełożeństwo miłosierne winno polegać na umiejętnym połączeniu wymiaru duchowego z tym, co ludzkie. Przypomniał także o fakcie posiadania przez przełożonych tzw. łaski stanu, związanej z pełnioną posługą. Dosyć często wskazywał również na najbardziej istotne cechy, które powinien posiadać przełożony, czyli: roztropność, miłość do zgromadzenia, sprawiedliwość wobec podwładnych oraz poczucie wspólnotowości. Po wystąpieniu wywiązała się krótka dyskusja. Następnym punktem była koronka do Bożego miłosierdzia, którą poprowadził kustosz częstochowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Andrzej Partika SAC.

Następny prelegent, o. Michał Legan OSPPE (wykładowca na PAT, posługujący na Jasnej Górze, misjonarz miłosierdzia) powiedział konferencję na temat: Miłosierdzie Boże w kontekście sakramentu pokuty i pojednania. Ojciec Michał wielokrotnie w swoim wystąpieniu opierał się na słowach papieża Franciszka, który niedawno rozesłał misjonarzy miłosierdzia i w barwny sposób (opierając się na własnych doświadczeniach) wyciągał z tego ciekawe wnioski. Opierając się na fragmentach z Pisma Świętego o. Michał przekonywał, w jaki sposób umiejętnie radzić sobie z pojawiającym się napięciem pomiędzy prawem a miłosierdziem w sakramencie spowiedzi świętej. Również i po tej konferencji wywiązała się ciekawa dyskusja. Kolejnym punktem była msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (z zawierzeniem naszej prowincji miłosierdziu Bożemu), której przewodniczył i wygłosił homilię Ksiądz Prowincjał (o tym szczegółowo w osobnym tekście). Dzień zakończyliśmy spotkaniem rekreacyjnym.

Dzień drugi rozpoczął się wspólną Jutrznią i Eucharystią, której przewodniczył rektor częstochowski ks. Zdzisław Szmeichel SAC. Słowo Boże wygłosił ks. Tadeusz Miszewski SAC. Po śniadaniu Ksiądz Prowincjał przedstawił Statuty Prowincjalne przejrzane i lekko zmienione (w kontekście uchwał i zaleceń) przez styczniowe Zebranie Prowincjalne i dodatkowo zrewidowane (również lekko zmodyfikowane) przez Zarząd Generalny. W tym temacie zabrali również głos księża: sekretarz prowincjalny – ks. Andrzej Śliwka SAC i administrator prowincjalny – ks. Piotr Jankowski SAC (przypomniał również o wielu sprawach ekonomicznych, związanych z prawidłowym funkcjonowaniem w tym względzie naszej prowincji). Po przerwie odpowiedzialni za poszczególne sekretariaty i agendy prowincjalne przedstawili bieżące sprawy, związane z ich funkcjonowaniem (sekretariaty: misyjny – ks. Jarosław Rodzik SAC, do spraw apostolstwa – ks. Adam Kamizela SAC, do spraw miłosierdzia – ks. Andrzej Partika SAC, PODP – ks. Michał Wójciak SAC oraz ks. Wojciech Więcław SAC z naszego Seminarium.

Wiosenny Zjazd zakończył się modlitwami pallotyńskimi i obiadem.

ks. Michał Wójciak SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda