Home WiadomościZ kraju Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim 1944 roku…

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim 1944 roku…

Redakcja

„Pragniemy przez 63 dni podjąć duchową walkę o Polskę” – przekonują karmelici bosi, którzy zapraszają do inicjatywy „Duchowe Powstanie”. Od 1 sierpnia zachęcają do modlitwy jedną częścią różańca w intencji ojczyzny. 

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego karmelici bosi chcą uczcić pamięć powstańców i włączyć się w ich walkę o wolną Polskę. „Pragniemy przez 63 dni podjąć duchową walkę o Polskę” – przekonuje o. Jarosław Maria Górka OCD, koordynator „Duchowego Powstania”, czyli inicjatywy modlitewnej w intencji ojczyzny.

„Serce człowieka nie może żyć bez miłości. Dlatego prosimy dla Ojczyzny o dar miłości. Tej Miłości, którą jest sam Bóg, a którą dał nam poznać w Swoim Synu, Jezusie Chrystusie. Wierzymy, że Miłość Boża może odnowić polskie rodziny i całe społeczeństwo” – czytamy w Manifeście „Duchowego Powstania”. Organizatorzy szczególną modlitwą chcą otoczyć tych, „którym powierzona jest odpowiedzialność o dobro Polski” a także ubogich, porzuconych, samotnych i cierpiących.

Przez 63 dni, rozpoczynając od 1 sierpnia, dnia wybuchu powstania, odmawiana będzie codziennie jedna część różańca. Pomysłodawcy „Duchowego Powstania” zachęcają by tam, gdzie to możliwe, 1 sierpnia o godz. 17.00 odmówić różaniec przed Najświętszym Sakramentem.

„Udział w „Powstaniu” jest jednym ze sposobów, by pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie dla naszego kraju. Nie zapominajmy o nich” – apeluje o. Górka.

zobacz także:

– “Tyle nadziei, tyle młodości” Adam Nowak i Sylwia Wiśniewska | Film “Powstanie Warszawskie”

– “Powstanie Warszawskie” – oficjalny zwiastun [HD] | “Warsaw Uprising” – official trailer [HD]

– “Miasto Ruin” – oficjalny trailer – Muzeum Powstania Warszawskiego

– Powstanie Warszawskie- Zapomniani Bohaterowie -cały film

– Powstanie Warszawskie 1944 – film WFDiF

– Powstanie Warszawskie Warszawa walczy – film 1989 TVRiP

*

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na rynku wydawniczym ukazała się książka Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”. Autorka, doktor historii, dała się poznać szerokiemu gronu czytelników za sprawą wydanych w ostatnich latach ciekawych książek, m.in.: „Bitwy Polskich Żołnierzy 1940-1944”, „Żołnierze Niepodległości 1914-1918”, „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, „Wołyń we krwi 1943”.

Joanna Wieliczka-Szarkowa w swojej najnowszej książce „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” wprowadza nas w rzeczywistość powstania – począwszy od przygotowań i entuzjazmu warszawian, po koszmar wszechobecnej śmierci, głodu i zniszczenia. Autorka opisuje zacięte walki powstańcze, ze swadą kreśli sylwetki bohaterów powstania. Zwraca uwagę na zmieniające się nastroje żołnierzy prowadzących nierówną, samotną walkę z uzbrojonymi po zęby Niemcami. Przedstawia dramat mieszkańców Warszawy skazanej przez Hitlera na zagładę. Choć powstanie poniosło klęskę, a miasto legło w gruzach, pozostała legenda niezłomnych powstańców walczących o wolność swojej ojczyzny.

Książkę opatrzył przedmową prof. dr hab. Witold Kieżun – w powstaniu kapral podchorąży ps. Wypad. Napisał on m.in.: „Mnie, jako jednemu z już nielicznych żyjących żołnierzy powstania, wypada wyrazić serdeczne podziękowania autorce za tak staranne i trafne uchwycenie głębszej istoty naszego bojowego trudu, który, niestety, zbyt często jest szkalowany zarówno z wrogich pozycji politycznych, jak i ze względu na zbyt ubogą znajomość całej aparatury politycznej tego okresu wojny. Mając stale w pamięci, podobnie jak większość moich towarzyszy broni, ten chyba najwspanialszy okres w naszym życiu, czytając tę pracę odnalazłem się na nowo w atmosferze oceny powstania, dokonanej przez kard. Wyszyńskiego: «Straszne to były dni, ale jakże wspaniałe»”.

Książka zawiera m.in. ciekawe ilustracje oraz indeks osób. Dołączono do niej płytę CD z pieśniami powstańczej Warszawy w wykonaniu Chóru Studentów Akademii Muzycznej w Warszawie.

Joanna Wieliczka-Szarkowa, „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”, Wydawnictwo AA, Kraków 2014, s. 320.

Niedziela Ogólnopolska 30/2014 , str. 11

*

zapraszamy do odwiedzenia stron:

– Muzeum Powstania Warszawskiego 

 Zbrodnie niemieckie w powstaniu warszawskim

– Marek Getter, Straty ludzkie i materialne w Powstaniu Warszawskim (fragment) w: Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej NR 8-9/2004

– Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

– Terminarz obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; lipiec 2014 – styczeń 2015

– refleksji w rocznicę Powstania Warszawskiego 1944 r. na stronie ‘Okiem Jadwigi’

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda