Home WiadomościZ kraju Peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce

Peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce

Redakcja

redemptor-plWspólnoty i kościoły redemptorystów w Polsce nawiedza ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w ramach kontynuacji obchodów jubileuszowych przeżywanych z okazji 150-lecia powierzenia tej cudownej ikony redemptorystom. Jest to jedna z 12 ikon pobłogosławionych przez papieża Franciszka w maju br. na placu św. Piotra w Watykanie.

26 czerwca 2016 r. ikony zostały przekazane przez o. Generała Michaela Brehla CSsR przedstawicielom poszczególnych kontynentów, aby odwiedzić kraje, wspólnoty i kościoły, w których żyją i pracują redemptoryści. Dwie z nich wędrują po Europie.

WIĘCEJ: Franciszek pobłogosławił 12 ikon MBNP – nawiedzą wspólnoty na całym świecie

Peregrynacja ikony w Polsce rozpoczęła się w ostatnim tygodniu września w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie podczas rekolekcji akademickich, które prowadził o. Marek Kotyński CSsR. Następnie odwiedziła ona nowicjat w Lubaszowej oraz wspólnoty redemptorystów w Kościelisku, Łomnicy-Zdroju, Krakowie, Bielsku-Białej, Paczkowie, Bardzie i Wrocławiu. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ikona nawiedzi kolejne placówki redemptorystów w Polsce północnej, centralnej i wschodniej. Nad przygotowaniem i koordynacją peregrynacji czuwa Prowincjalna Komisja Jubileuszowa.

WIĘCEJ: Wiadomości o Jubileuszu odnowienia kultu ikony MBNP

W każdej wspólnocie ikona zatrzymuje się na 2-3 dni, aby mogli ją uczcić współbracia we wspólnotach i wierni w kościołach czy kaplicach. Wspólna modlitwa z wiernymi przy ikonie odbywa się w zależności od lokalnych ustaleń podczas Mszy św., Nowenny Nieustannej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz wieczornej modlitwy różańcowej lub apelu Maryjnego. Podczas spotkania przy ikonie we wspólnocie domowej współbracia przeżywają specjalne nabożeństwo peregrynacyjne połączone z odnowieniem zobowiązania do szerzenia kultu MBNP. Są proszeni również o wpisanie dedykacji od wspólnoty zakonnej i parafii do księgi pamiątkowej peregrynacji, która towarzyszy wędrującej ikonie. Chętni mogą też wpisać do niej osobistą refleksję lub prośbę czy podziękowanie.

Podczas wspólnej modlitwy przy ikonie redemptoryści i wierni dziękują za 150 lat szerzenia kultu Matkę Bożą Nieustającej Pomocy przez Zgromadzenie oraz za łaski Roku Jubileuszowego. Spotkanie z Maryją w znaku wędrującej ikony ma ożywić i wzmocnić zaangażowanie w dalszy rozwój kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki temu doświadczeniu redemptoryści z odnowionym zapałem pragną w kolejnych dziesięcioleciach kontynuować dzieło powierzone im przez papieża Piusa IX, by „uczynić tę ikonę znaną na całym świecie”.

26 kwietnia 1866 roku ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została oficjalnie przywrócona do kultu publicznego w kościele redemptorystów pw. św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie. W ciągu minionych lat stała się droga milionom chrześcijan w różnych krajach świata, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważana jest nawet za jeden z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie. Z okazji 150 rocznicy odnowienia kultu MBNP przeżywaliśmy w Zgromadzeniu uroczysty Jubileusz pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości”. Jego obchody zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017) i mają na celu rzeczywiste ożywienie nabożeństwa do MBNP i dalszy jego rozwój. Centralnym momentem obchodów był Rok Jubileuszowy Ikony MBNP, który trwał od 27 czerwca 2015 roku do 27 czerwca 2016 roku. Zaś ich kontynuacją jest peregrynacja kopii ikony MBNP po wspólnotach i kościołach redemptorystów w 82 krajach na pięciu kontynentach, w których pracują redemptoryści.

o. Sylwester Cabała CSsR, Lubaszowa

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda