Home WiadomościZe Świata Werbiści – Rzym: Prezentacja książki o. Pawła Wójcika SVD

Werbiści – Rzym: Prezentacja książki o. Pawła Wójcika SVD

Redakcja

svd27 października na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się prezentacja książki o. Pawła Wójcika SVD o relacjach między rządem i Kościołem w Polsce a dyplomacja watykańską.

Publikacja „Il governo e la Chiesa in Polonia di fronte alla diplomazia vaticana (1945-1978)” („Rząd i Kościół w Polsce wobec dyplomacji watykańskiej (1945-1978) jest pracą doktorską o. Pawła.

Prezentowane studium historyczne jest pierwszą próbą odtworzenia atmosfery stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską a polskim rządem komunistycznym oraz Kościołem w Polsce między 1945 a 1978 rokiem. Praca ta jest oparta na źródłach opublikowanych oraz na dostępnych dokumentach archiwalnych: korespondencji pomiędzy rządem a episkopatem, relacjach ze spotkań i wydarzeń, zapisach, raportach ambasady.
Prowadzona ze szczególną starannością analiza polityki wewnętrznej i zewnętrznej rządu komunistycznego ukazuje dokładny obraz skomplikowanych relacji pomiędzy trzema stronami, osadzonych w kontekście międzynarodowym. Publikacja jest złożona z 5 rozdziałów, w których poszukuje motywacji, metod i celów kierujących parterami, analizuje fakty z drugiej połowy XX w. wpisane w kontekst międzynarodowy oraz przedstawia wielkich bohaterów i ważne momenty tamtego czasu: prymasa S. Wyszyńskiego i Synod Watykański II, E. Gierka i „normalizację”, oraz pontyfikat św. Jana Pawła II.

Prezentacja publikacji organizowana jest przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Wydziałem Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

O. Paweł Wójcik SVD urodził się w 1976 r. w Polsce. W 1995 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (Werbiści). W 2005 roku, po ukończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie w Olsztynie, przyjął święcenia kapłańskie. W 2008 roku rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim na wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Kościoła. W 2011 roku uzyskał tytuł licencjata, a w 8 czerwca 2016 tytuł doktora historii Kościoła. Jest współautorem serii Historii Kościoła w Europie środowo-wschodniej. Obszarem jego zainteresowań naukowych jest historia religijna i polityczna Polski w trakcie trwania reżimu komunistycznego.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda