Home WiadomościZ kraju Pijarzy – Szczuczyn: Uroczystości 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila

Pijarzy – Szczuczyn: Uroczystości 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila

Redakcja

pijarzy.pl15 października kościół katolicki na całym świecie wspomina św. Teresę od Jezusa, dziewicę i doktor Kościoła. W tym dniu szczególnie obchodzono jej wspomnienie w Szczuczynie, gdzie św. Teresa jest opiekunką parafii w której posługują ojcowie pijarzy.

Wspólnotę parafialną do uroczystości związanych z 500-leciem urodzin św. Teresy z Avila przygotowywał – poprzez 40 godzinne nabożeństwo – karmelita o. Juryj Kułaj, który posługuje w parafii w Miadzieli (diecezja mińsko-mohylewska). Na samą uroczystość został zaproszony Nuncjusz Apostolski na Białorusi abp Claudio Gugirotti, który przewodniczył Mszy św. odpustowej.

Na początku swojej homilii arcybiskup przekazał papieskie pozdrowienie dla wszystkich wiernych parafii. Nawiązując do liturgicznych czytań Nuncjusz wspomniał o św. Teresie oraz o cierpieniu, które przeżyła święta w drodze do odnowy swojego zakonu. Arcybiskup przypomniał również o założycielu ojców pijarów św. Józefie Kalasancjuszu, który podobnie jak św. Teresa przeżył niezrozumienie i nawet kasatę zakonu, tym samym wyznaczając zadanie ojcom pijarom, aby iść tam, gdzie dzieci i młodzież potrzebują pomocy.

Wśród zaproszonych gości był także ordynariusz diecezji bp Aleksandr Kaszkiewicz oraz kapłani i siostry zakonne z dekanatu i diecezji, a także bracia w wierze – kapłani prawosławni.

Uroczystość odpustowa stała się również okazją, by pobłogosławić niedawno odnowione organy kościelne. Po udzielonej wiernym Komunii św. arcybiskup Claudio dokonał poświęcenia muzycznego instrumentu.

Po odmówieniu litanii do św. Teresy i procesji Eucharystycznej miały miejsce podziękowania dla wszystkich przybyłych gości. Proboszcz parafii o. Witold Petelczyc SchP przekazał również abp Claudio Gugirotti informację, iż od ponad 20 lat nasza parafia podczas Mszy św. w dniu 13 każdego miesiąca modli się o przyjazd Ojca Świętego na Białoruś: wierzymy, że Bóg wysłucha nasze modlitwy i przy wizycie na Białorusi Papież być może odwiedzi Szczuczyn :)

o. Witalij Słuka SP

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda