Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Czesław Hałgas MS sr

Pożegnania: ks. Czesław Hałgas MS sr

Redakcja

Z żalem i nadzieją na spotkanie w wieczności informujemy, że w czwartek 2 listopada odszedł do Pana nasz współbrat ks. Czesław Hałgas sr.

Ks. Czesław urodził się 24 marca 1935 r. w Dominikowicach. Mając 16 lat, wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. 8 września 1952 r. złożył pierwsze śluby zakonne na ręce ks. Augusta Gauthier MS, zaś profesję wieczystą 8 września 1956 r. w Dębowcu na ręce ks. prowincjała Bronisława Młynarskiego MS. Studia filozoficzne odbył w WSD Księży Misjonarzy Saletynów w Dębowcu (1952–55), zaś teologiczne na Wydziale Teologicznym KUL (1955–61). Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 kwietnia 1959 r. w Lublinie z rąk ordynariusza lubelskiego bpa Piotra Kałwy.

Jego pierwszą placówką był klasztor w Dębowcu (1959–62), gdzie był dyrektorem Kancelarii Apostolskiej i odpowiedzialnym za Bractwo Matki Bożej Saletyńskiej. Przez następny rok był wikariuszem i katechetą w Gdańsku-Sobieszewie. W latach 1965–67 pomagał w duszpasterstwie przy kościele pw. św Norberta w Krakowie przy ul. Wiślnej. Kolejne dwa lata posługiwał w Rzeszowie jako wikariusz i katecheta. W latach 1967-71 był wikariuszem w Gdańsku-Sobieszewie i odpowiedzialnym za duszpasterstwo w Świbnie. Następnie na osiem lat powrócił do Krakowa, gdzie był kolejno rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i dyrektorem niższego seminarium w domu zakonnym przy ul. Wiślnej (1971–73), superiorem domu zakonnego przy ul. Koszalińskiej i ekonomem obu krakowskich placówek (1973–79), a także wikariuszem w parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie-Łagiewnikach. W latach 1979–85 posługiwał w Trzciance, najpierw jako katecheta, a następnie przez pięć lat jako superior i proboszcz. Na rok powrócił do klasztoru w Dębowcu (1985–86), gdzie był superiorem. Przez trzy lata (1985–88) pełnił funkcję ekonoma prowincjalnego. Lata 1986–94 spędził w parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie, gdzie był przełożonym wspólnoty i proboszczem. W latach 1994–97 był członkiem wspólnoty zakonnej w Krakowie przy ul. Koszalińskiej, gdzie pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „La Salette”. Przez kolejne trzy lata posługiwał w sanktuarium w Dębowcu i był dyrektorem Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej. Następnie powrócił do wspólnoty seminaryjnej w Krakowie przy ul. Koszalińskiej (2000–2007), gdzie pomagał w Duszpasterstwie Pielgrzymkowym. W latach 2007–2014 posługiwał na Białorusi – najpierw przez rok w Widzach, a potem w Dalekich. W 2009 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Po powrocie do kraju został skierowany do pomocy w duszpasterstwie parafii w Łapszach Wyżnych. Zmarł w szpitalu w Nowym Targu 2 listopada.

Pogrzeb śp. ks. Czesława Hałgasa MS sr odbędzie się w niedzielę 5 listopada w Dębowcu. O godz. 12.30 w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej rozpocznie się różaniec w intencji zmarłego. O godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii ciało naszego współbrata zostanie złożone w grobowcu zakonnym na cmentarzu w Dębowcu.

Pamiętajmy w modlitwie o śp. ks. Czesławie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda