Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Zmarł Brat Maurycy Jan Kołacz OFM (1921 – 2013)

Pożegnania: Zmarł Brat Maurycy Jan Kołacz OFM (1921 – 2013)

Redakcja

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 31 marca 2013 r. o godz. 15.00 – Godzinie Miłosierdzia, w klasztorze w Wieliczce odszedł do Pana Brat Maurycy Kołacz OFM. Przeżył 91 lat, w Zakonie 75 lat.

Br. Maurycy Jan Franciszek Kołacz OFM

Śp. br. Maurycy Jan Franciszek Kołacz OFM, s. Józefa i Anny zd. Korczak, urodził się 23 grudnia 1921 r. w Suchej Beskidzkiej (powiat Żywiec, diecezja krakowska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w lutym 1938 r. w Krakowie. Habit tercjarski przyjął 4 października 1938 r. w Krakowie, 17 stycznia 1942 r. rozpoczął Nowicjat w Krakowie. Pierwszą profesję czasową złożył 18 stycznia 1943 r. w Krakowie, zaś 9 lutego 1947 r. w Pilicy śluby wieczyste. Przebywał w klasztorach: w Krakowie, Wieliczce, Włocławku, Stopnicy, Brzezinach, Jarosławiu, Koninie i Chełmie; pełniąc obowiązki zakrystiana, furtiana i ogrodnika. Od 1984 r. przebywał we Wspólnocie w Wieliczce jako zakrystian oraz został powołany do grona wychowawców domu formacyjnego w Wieliczce. Był przykładem franciszkańskiego braterstwa, radości, prostoty, poświęcenia, pracowitości i miłości bliźniego.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 3 kwietnia o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj OFM, w koncelebrze uczestniczyli księża zakonni i diecezjalni – m.in. dziekan dekanatu wielickiego ks. Zbigniew Gerle oraz definitorzy: o. Mariusz Dębiński OFM i o. Kamil Łętowski OFM.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Ludwik Kurowski OFM.

Po Mszy św. ciało śp. br. Maurycego Kołacza OFM zostało odprowadzone przez dziekana ks. Zbigniewa Gerle na miejsce doczesnego spoczynku i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu komunalnym w Wieliczce.

Pamiętajmy o śp. Bracie Maurycym w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Zmarłemu długoletnią ofiarną posługę w Zakonie Braci Mniejszych.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda