Home WiadomościZ kraju Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP po raz piąty

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP po raz piąty

Redakcja

pijarzy.plW piątek 17 kwietnia br., na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu pobiegło blisko 1200 osób. Wzięły one udział w organizowanym po raz piąty Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP.

Organizator imprezy, Zespół Szkół Zakonu Pijarów uczcił w ten sposób pamięć pijara, założyciela Stowarzyszenia Parafiada, który zainicjował ruch parafiadowy oraz program edukacyjny Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało. Od 1998 r. organizował on Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których corocznie bierze udział blisko 2 tysiące młodych ludzi. Z jego inicjatywy powstał także projekt Katyń… ocalić od zapomnienia, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Ojciec Joniec zginął pięć lat temu w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Bieg, w którym biorą udział zawodnicy w każdym wieku, jest jedną z największych tego rodzaju imprez biegowych w Wielkopolsce. W dziesięciu biegach dla dzieci i młodzieży wystartowało blisko 1000 uczniów i lekkoatletów z prawie 50 placówek oświatowych z 16 miejscowości. W biegu głównym uczestniczyło ponad 200 osób z 25 miejscowości, z 6 województw. W organizacji wydarzenia pomagała grupa ponad 130 wolontariuszy. Organizator przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe, a po biegu zaprosił na ciepły posiłek. Nad przebiegiem rywalizacji czuwał licencjonowany sędzia główny, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali specjalnie zaprojektowane na bieg medale. W tym roku medal, którego wyboru dokonali sami uczestnicy poprzez głosowanie na stronie internetowej, ma nowoczesną formę, a jego kształt pozwala na łączenie jednego medalu z drugim zgodnie z przesłaniem, że bieganie łączy ludzi. Podczas imprezy odbyła się także akcja charytatywna „Biegnę dla Zosi”, której celem jest pomoc dla dwunastoletniej pływaczki, której karierę przerwała choroba nowotworowa. W specjalnym charytatywnym Biegu dla Zosi na zakończenie wydarzenia wystartowali w rekordowej liczbie biegacze, kibice, wolontariusze, organizatorzy i całe rodziny.

Na biegu pojawili się między innymi: Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, o. Tomasz Olczak SP Prezes Stowarzyszenia Parafiada, przedstawiciel Arcybiskupa Poznańskiego, przedstawiciele: władz miasta, samorządu pomocniczego, Kuratorium Oświaty, Biura Edukacji Publicznej IPN, Prowincji Polskiej Zakonu Pijarów.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP na stałe wpisał się w kalendarz wielkopolskich masowych imprez biegowych. Organizatorzy już zapraszają na szóstą edycję, która odbędzie się za rok.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda