Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP po raz piąty

pijarzy.plW piątek 17 kwietnia br., na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu pobiegło blisko 1200 osób. Wzięły one udział w organizowanym po raz piąty Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP.

Organizator imprezy, Zespół Szkół Zakonu Pijarów uczcił w ten sposób pamięć pijara, założyciela Stowarzyszenia Parafiada, który zainicjował ruch parafiadowy oraz program edukacyjny Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało. Od 1998 r. organizował on Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których corocznie bierze udział blisko 2 tysiące młodych ludzi. Z jego inicjatywy powstał także projekt Katyń… ocalić od zapomnienia, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Ojciec Joniec zginął pięć lat temu w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Bieg, w którym biorą udział zawodnicy w każdym wieku, jest jedną z największych tego rodzaju imprez biegowych w Wielkopolsce. W dziesięciu biegach dla dzieci i młodzieży wystartowało blisko 1000 uczniów i lekkoatletów z prawie 50 placówek oświatowych z 16 miejscowości. W biegu głównym uczestniczyło ponad 200 osób z 25 miejscowości, z 6 województw. W organizacji wydarzenia pomagała grupa ponad 130 wolontariuszy. Organizator przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe, a po biegu zaprosił na ciepły posiłek. Nad przebiegiem rywalizacji czuwał licencjonowany sędzia główny, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali specjalnie zaprojektowane na bieg medale. W tym roku medal, którego wyboru dokonali sami uczestnicy poprzez głosowanie na stronie internetowej, ma nowoczesną formę, a jego kształt pozwala na łączenie jednego medalu z drugim zgodnie z przesłaniem, że bieganie łączy ludzi. Podczas imprezy odbyła się także akcja charytatywna „Biegnę dla Zosi”, której celem jest pomoc dla dwunastoletniej pływaczki, której karierę przerwała choroba nowotworowa. W specjalnym charytatywnym Biegu dla Zosi na zakończenie wydarzenia wystartowali w rekordowej liczbie biegacze, kibice, wolontariusze, organizatorzy i całe rodziny.

Na biegu pojawili się między innymi: Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, o. Tomasz Olczak SP Prezes Stowarzyszenia Parafiada, przedstawiciel Arcybiskupa Poznańskiego, przedstawiciele: władz miasta, samorządu pomocniczego, Kuratorium Oświaty, Biura Edukacji Publicznej IPN, Prowincji Polskiej Zakonu Pijarów.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP na stałe wpisał się w kalendarz wielkopolskich masowych imprez biegowych. Organizatorzy już zapraszają na szóstą edycję, która odbędzie się za rok.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl