Przygotowania do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP

W Niepokalanowie trwają przygotowania do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj ostatni dzień nowenny, której przewodniczył Sekretarz Generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce – o. Kazimierz Malinowski. 

W Eucharystii uczestniczą mieszkańcy klasztoru, parafianie oraz pielgrzymi. Mówi gwardian Niepokalanowa – o. Mirosław Bartos.

SŁUCHAJ

W związku z uroczystościami, jutro w Niepokalanowie można będzie uzyskać odpust zupełny. Przełożony wspólnoty niepokalanowskiej przypomina jednak, że z racji trwającego Roku Wiary, wierni, przybywający do Niepokalanowa, mają taką możliwość – każdego dnia.

SŁUCHAJ

Jutro Msze św. w niepokalanowskiej Bazylice będą sprawowane tak, jak w każdą niedzielę. Uroczystej sumie o 11.30 przewodniczył będzie o. Kazimierz Malinowski.

Transmisje jutrzejszej uroczystej Eucharystii – na naszej antenie.

Źródło: Radio Niepokalanów


W warszawskich kościołach przyklasztornych trwają nowenny do Matki Bożej przed  uroczystością  Niepokalanego Poczęcia NMP.  W czasie mszy świętych przez 9 dni głoszone są  kazania o tematyce maryjnej, śpiewane są tradycyjne pieśni maryjne, przez wieki tworzone specjalnie na czas adwentu.

W czasie nabożeństw pali się pierwsza z czerech świec adwentowych,   zapalanych kolejno w następujących  po sobie tygodniach  adwentu.

W kościele Dominikanów na Freta o 11.30 odmawiana jest 1 część różańca , po niej w samo południe odmawiana jest modlitwa Anioł Pański. O godz. 12.ej na mszy świętej gromadzi się w tym okresie więcej ludzi niż w zwykłym okresie liturgicznym.

Oprócz 4 przystrojonych adwentowych świec , u Franciszkanów na Nowym Mieście ustawiono obraz Matki Bożej z napisem GRATIA PLENA – Pełna Łaski.

W Niepokalanowie w czasie 9 dniowej nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP  śpiewana jest piękna antyfona maryjna Tota Pulchra  –

Całaś piękna jest Maryjo!
I zmazy pierworodnej nie ma w Tobie
Tyś chwałą Jeruzalem
Tyś weselem Izraela o Maryjo!
Tyś chlubą ludu naszego
Tyś orędowniczką grzeszników
O Maryjo! O Maryjo!
Panno najroztropniejsza!
Matko najdobrotliwsza!
Módl się za nami
Przyczyniaj się za nami
Do Pana naszego
Jezusa Chrystusa o Maryjo!

O. Kazimierz Malinowski, sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce  głosi kazania o tematyce maryjnej w czasie mszy świętych, transmitowanych przez Radio Niepokalanów.

U Ojców Dominikanów na Służewie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia schola śpiewa antyfonę Tota Pulchna po łacinie – w oryginalnej wersji :

Tota púlchra es María
et mácula (originális) non est in te.
Tu glória Jerúsalem,
Tu laetítia Israel,
Tu honorificéntia pópuli nóstri, Alleluia.

8 grudnia będzie miało miejsce tutaj  uroczyste przyjęcie nowych członów Kół Żywego Różańca.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jest patronalnym świętem Zgromadzenia Księży Marianów .

Księża Marianie  na warszawskich Stegnach  w  sobotę 8 grudnia w czasie uroczystej mszy świętej  odnowią swoje śluby zakonne.

We wspólnocie  Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Klasztorze Ojców Franciszkanów na Mokotowie,  w sobotę   8 grudnia złożą  uroczystą profesję  siostry, które zakończyły  nowicjat.

Księża Michaelici na Bemowie odprawiają nowennę przed uroczystością. Niepokalanego Poczęcia . W sobotę w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 12.00 będzie miała msza św. w Godzinie Łaski Bożej.

Ojcowie Paulini na ul. Długiej prowadzą przygotowania chętnych do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

8 grudnia będzie miało miejsce uroczyste złożenie przyrzeczeń  duchowej adopcji dziecka poczętego.

Warszawa oczekuje na Boże Narodzenie – na Starówce ustawiono choinki, otwarto Bożonarodzeniowy Jarmark, zainstalowano  świąteczne iluminacje.

Anna Dziemska

Oglądaj zdjęcia również na: www.franciszkanie.pl