Home WiadomościZ kraju Saletyni – Dębowiec: Święci w bazylice

Saletyni – Dębowiec: Święci w bazylice

Redakcja

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zaprasza w najbliższych dniach do wspólnego uczczenia świętych Pańskich.

Listopad jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych. W pierwsze dni miesiąca licznie odwiedzamy groby bliskich, którzy odeszli do wieczności. Warto przypomnieć, że katolicki kult zmarłych jest związany z dwoma liturgicznymi obchodami: uroczystością Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada).

W te dni duszpasterze Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zapraszają do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo świętych Pańskich. W środę, 31 października, na zakończenie nabożeństw różańcowych po wieczornej Mszy św. odmówiona zostanie Litania do Wszystkich Świętych. Natomiast 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, wierni obecni w dębowieckiej bazylice będą mogli oddać cześć szczątkom świętych, umieszczonym w zbiorowym relikwiarzu.

Srebrny relikwiarz, który znajduje się w Dębowcu zawiera szczątki ponad 50 świętych. Ma kształt ściętego pnia drzewa, z którego wyrastają gałęzie i młode pędy – symbol Kościoła, stale odradzającego się dzięki życiu świętych i błogosławionych. W podstawie relikwiarza umieszczono relikwie Apostołów, którzy są fundamentem Kościoła. Natomiast szczątki św. Piotra i św. Pawła znajdują się w górnej części relikwiarza. Wśród relikwii są także szczątki świętych polskich – św. Stanisława biskupa, św. Stanisława Kostki, a także relikwie św. Tomasza Morusa, św. Marii Goretti, św. Franciszka Salezego, św. Jana Bosco, św. Teresy z Avila i innych. Certyfikaty Stolicy Apostolskiej, dołączone do każdej relikwii, datowane na lata 1957-58, potwierdzają ich autentyczność.

Relikwie zostały przywiezione do Dębowca prawdopodobnie pod koniec lat 50-tych XX w. W tamtych czasach władze komunistyczne ograniczały wszelkie przejawy działalności Kościoła. Ponieważ w każdym stałym ołtarzu, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, mają znajdować się relikwie świętych, zabraniano ich przywozu, by w ten sposób ograniczyć budowę nowych świątyń. Księża, którym udało się wyjechać do Rzymu, w drodze powrotnej przemycali relikwie. Ukrywano je potem starannie, obawiając się konfiskaty.

Relikwie w Dębowcu schowano tak skutecznie, że liczne przeszukania przeprowadzane w latach 50. i 60. nie doprowadziły do ich odkrycia. Znalazł je dopiero ks. Roman Grądalski MS, jakiś czas po objęciu w 2005 r. funkcji kustosza sanktuarium i postanowił umieścić je w zbiorowym relikwiarzu. Wykonano go wg projektu artystki plastyka Jolanty Kłosowskiej z Krakowa przez firmę p. Stanisława Stopyry z Grodziska Dolnego k. Leżajska. Został on po raz pierwszy pokazany publicznie 17 maja 2008 r., podczas Mszy św. z udzieleniem sakramentu święceń.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda