Salezjanie i kibice: razem na Jasnej Górze

4 stycznia delegacja salezjanów z Łosiówki po raz kolejny uczestniczyła w Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się już po raz szósty i przyświecało mu hasło dedykowane bohaterskim uczestnikom Powstania Warszawskiego w jego siedemdziesiątą rocznicę: „Chwała Prawdziwym Zwycięzcom!” W tym roku padł rekord frekwencji. W częstochowskim sanktuarium zgromadziło się ok. 5 tys. osób ubranych w klubowe barwy.

Podobnie jak w poprzednich latach najważniejszym punktem programu była uroczysta Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy św. przewodniczył ks. Leszek Zioła SDB. Okolicznościowe kazanie wygłosił główny organizator, czyli ks. Jarosław Wąsowicz SDB, a prywatnie kibic Lechii Gdańsk.

Nawiązał on do treści przemówień wielkich patriotów: o. Józefa Warszawskiego SJ, kapelana batalionu „Zośka”, który 13 sierpnia 1944 r. uzasadniał konieczność walki z okupantem; prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda SDB, wieszczącego na łożu śmierci: „Zwycięstwo gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję!” oraz bł. Jana Pawła II nawiązującego do wspólnego losu ginącej pod gruzami Warszawy i Chrystusa z Krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Powracającym motywem kazania była myśl ks. Warszawskiego: „Sprawa nasza – sprawa Boga” odniesiona również do aktualnej sytuacji polskiego narodu i jego problemów polityczno-społecznych. Według ks. Wąsowicza każdy patriota ma zadanie walczyć z grzechem „w sobie i wokół nas” oraz z bezbożnictwem zalewającym Ojczyznę i niszczącym narodowe, niepodległościowe tradycje. Z takiej perspektywy powstańcy, choć skapitulowali w walce zbrojnej, to jednak są prawdziwymi zwycięzcami, wszak w sprawie fundamentalnej się nie złamali – dochowali wierności Ojczyźnie i ideałom, w które wierzyli. Po zakończeniu kazania rozległa się burza oklasków.

Tradycyjnie zostały poświęcone transparenty i szale zgromadzonych fanów. Bezprecedensowym wydarzeniem był dokonany przez kibiców Akt Zawierzenia Matce Najświętszej. Po nim nastąpiło uroczyste odśpiewanie polskiego hymnu.

Po liturgii pielgrzymi spotkali się w Auli Ojca Kordeckiego, gdzie Leszek Żebrowki, historyk i wybitny znawca polskiego podziemia niepodległościowego, wygłosił wykład na temat Powstania Warszawskiego. Szczegółowe dane dotyczące faktów z okresu powstania uzupełniły przykłady komunistycznej propagandy deprecjonującej sens walki z Niemcami. Okazuje się, że również i dziś nie brakuje ludzi celowo zakłamujących znaczenie wydarzeń z 1944 r. W tym kontekście nie zabrakło stosownych cytatów na potwierdzenie zarzutów w stosunku do środowiska „Gazety Wyborczej”. Kibice nagrodzili prelegenta gromkimi brawami.

W programie była również prezentacja wybranych stowarzyszeń kibicowskich, po której wszyscy zgromadzili się na jasnogórskich wałach i wokół nich. Tam kibice Legii Warszawa odpalili świetlne race i dali pirotechniczny pokaz, którego celem było efektowne podkreślenie demonstracji transparentów o patriotycznym wydźwięku i przesłaniu, a także klubowych barw i flag.

Spotkanie zwieńczył hip-hopowy koncert Tadka Polkowskiego znanego z przypominania losów Żołnierzy Wyklętych i sławienia ich heroizmu. Koncert promował zaplanowaną na wiosnę trasę koncertową pt. „Burza1944.pl”, dotyczącą oczywiście bohaterów Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Cepil SDB – źródło: www.losiowka.pl

Za: www.salezjanie.pl