Salezjanie: Kapituła inspektorialna – Lutomiersk, 2-6 kwietnia 2013

2 kwietnia 2013 roku, w Lutomiersku koło Łodzi, rozpoczęła się Kapituła Inspektorii warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki. Temat Kapituły brzmi: „Świadkowie ewangelicznego radykalizmu – nasza wierność i tożsamość”. Salezjanie z inspektorii warszawskiej przez kilka dni zastanawiają się nad obecną sytuacją dzieł salezjańskich. Podejmują odpowiednie kroki i decyzje, aby coraz wierniej żyć duchem św. Jana Bosko.

Ks. inspektor Sławomir Łubian przypomniał zebranym, że kapituła jest również bezpośrednim przygotowaniem do Kapituły Generalnej w 2014 roku. Kapituła inspektorialna zbiera się raz na trzy lata. Powinna umocnić naszą tożsamość powołaniową, odnowić czytelność i wiarygodność salezjańskiego życia konsekrowanego. Salezjanie w tych dniach uczą się odczytywania nowych wyzwań i znaków czasu na początku XXI wieku.

W kapitule bierze udział 64 współbraci. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w Kapitule inspektorialnej uczestniczą współbracia z Białorusi. Od września 2012 roku salezjanie z tego kraju przynależą do inspektorii warszawskiej. Kapitule przewodniczy ks. Andrzej Wujek, wikariusz inspektorialny. Obecny jest również ks. Marek Chrzan, Radca Generalny Regionu „Europa-Północ”.

Salezjanie księdza Bosko pracują aktualnie w 131 krajach świata. Zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży oraz działalnością misyjną. W Polsce salezjanie prowadzą dzieła edukacyjne, wychowawcze oraz duszpasterstwo parafialne.

Za: www.salezjanie.pl