Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Poświęcenie pomnika ks. Franciszka Miśki SDB

Salezjanie: Poświęcenie pomnika ks. Franciszka Miśki SDB

Redakcja

30 maja przypadła 70. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Miśki SDB w obozie koncentracyjnym w Dachau. Stała się ona okazją do organizowania uroczystości upamiętniających postać kandydata na ołtarze i modlitwy o jego rychłą beatyfikację.

W Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych uroczystości upamiętniające sługę Bożego odbyły się w niedzielę 27 maja. W tym dniu podczas Eucharystii rozprowadzane były książki o ks. Miśce. O godz. 11.30 odbyła się msza św. w intencji jego beatyfikacji, którą sprawował ks. Jarosław Wąsowicz SDB, vicepostulator procesu beatyfikacyjnego grupy męczenników II wojny światowej. Ksiądz Jarosław wygłosił także okolicznościowe kazanie poświęcone duchowemu przesłaniu, jakie swoim życiem i męczeństwem pozostawił nam Sługa Boży. Eucharystię koncelebrował ks. Leon Loska, proboszcz parafii oraz ks. Michał z Zambii.

Po mszy odbyły się uroczystości poświęcenia pamiątkowego epitafium dedykowanego ks. Franciszkowi Miśce. Znalazło się na nim popiersie kapłana-męczennika, nad którym umieszczono kolczaste druty symbolizujące śmierć w obozie koncentracyjnym. Na tablicy z brązu zamieszczony został napis: „Sługa Boży ksiądz Franciszek Miśka. Ur. 5 XII 1898 r. w Świerczyńcu. Zginął w Dachau 30 V 1942 r. za Kościół i Ojczyznę. Wdzięczni za świadectwo wiary parafianie Świerczyńca, Bojszów i Bierunia Starego”.

Inicjatorem powstania epitafium był Bogusław Biolik, wnuk siostry ks. Miśki. Inicjatywę tą podjął ks. proboszcz Leon Loska, który jest wielkim propagatorem postaci sługi Bożego. Po konsultacjach z vicepostulatorem uroczystości poświęcenia epitafium zdecydowano się przygotować właśnie na 70. rocznicę śmierci ks. Miśki. Artystą, który je zaprojektował i wykonał był Adam Niesyto.

Modlitwy o beatyfikację ks. Miśki odbyły się także w wielu wspólnotach inspektorii pilskiej, m.in. w seminarium w Lądzie, gdzie sługa Boży był dyrektorem i gdzie został aresztowany oraz w inspektoracie w Pile.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB/ pila.salezjanie.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda