Home WiadomościZ kraju Salwatorianie: śp. Ks. Marian Madlewski SDS

Salwatorianie: śp. Ks. Marian Madlewski SDS

Redakcja

Przekraczająca półwiecze kapłańska posługa ks. Mariana była świadectwem wierności przyjętym przed laty zobowiązaniom. Troska duszpasterska o parafian w Trzebnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Mikołowie, Trzebini oraz Bielsku-Białej, poświęcenie się głoszeniu Słowa w czasie wielu serii misji i rekolekcji parafialnych oraz zabieganie o dobro salwatoriańskich wspólnot zakonnych, były realizacją młodzieńczych marzeń o kapłaństwie, a owoce jego działalności stanowią dzisiaj wielką wartość.

Ks. Marian Madlewski urodził się dnia 26 września 1934 roku w miejscowości Czaple Wielkie koło Miechowa. Myśl o kapłaństwie pojawiła się u niego już we wczesnych latach młodzieńczych i z biegiem czasu coraz bardziej go nurtowała. Po ukończeniu siódmej klasy szkoły podstawowej, za radą proboszcza, skierował swoje kroki do klasztoru salwatorianów w Krakowie-Zakrzówku. Uzyskawszy wymagany wiek, dnia 14 sierpnia 1952 roku, został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie i otrzymał imię zakonne Cyprian. Pierwszą profesję zakonną złożył dnia 15 sierpnia 1953 roku w Bagnie, a wieczyste śluby zakonne dnia 15 sierpnia 1957 roku, również w Bagnie. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 29 czerwca 1960 roku w Bagnie z rąk bpa Andrzeja Wronki. W roku akademickim 1960-1961 uczestniczył w tzw. tricinium czyli studium pastoralnym w WSD Salwatorianów w Bagnie. Do uczestnictwa w nim zobowiązywał kapłanów zakonnych po ukończeniu studiów seminaryjnych Papież Pius XII w Konstytucji Apostolskiej „Sedes Sapientiae” (1956 rok). Z dniem 29 sierpnia 1961 roku Ks. Marian podjął obowiązki wikariusza salwatoriańskiej parafii w Trzebnicy. Pismem z dnia 26 stycznia 1966 roku powierzono mu funkcję konsultora trzebnickiego domu zakonnego. Dnia 31 sierpnia tego samego roku został mianowany wikariuszem parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim. Równolegle, od listopada 1967 roku, był konsultorem wspólnoty zakonnej w Krzyżu Wielkopolskim. W czerwcu 1968 roku biskup gorzowski mianował go zastępcą diecezjalnego dyrektora ds. misji zagranicznych. Dekretem ordynariusza katowickiego z dnia 19 stycznia 1970 roku został mianowany proboszczem parafii pw. NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie. Przełożony prowincji powierzył mu również urząd superiora i funkcję ekonoma miejscowej wspólnoty zakonnej. Dnia 3 czerwca 1972 roku został przełożonym domu zakonnego w Trzebnicy. W październiku następnego roku mianowano go konsultorem ds. apostolatu w prowincji polskiej salwatorianów. Z dniem 24 sierpnia 1981 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. W miejscowej wspólnocie, od czerwca 1984 roku, pełnił również funkcję konsultora. Dnia 30 czerwca 1990 roku został skierowany do pracy w apostolacie misji i rekolekcji parafialnych w charakterze misjonarza i rekolekcjonisty ludowego z zamieszkaniem w domu zakonnym w Międzywodziu. Końcem czerwca 1993 roku powierzono mu urząd wicesuperiora tej wspólnoty. Dnia 1 lipca 2002 roku zlecono mu obowiązki pomocy duszpasterskiej w parafii pw. NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej (Mikuszowicach Śląskich). W miejscowej wspólnocie pełnił również funkcję konsultora i urząd wicesuperiora.

Ks. Marian Madlewski zmarł dnia 7 stycznia 2013 roku w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Pogrzeb odbył się dnia 10 stycznia 2013 roku w kościele pw. NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej. Został pochowany w grobowcu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda