Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – Trzebnica: Pamięci Ks. Bochenka

Salwatorianie – Trzebnica: Pamięci Ks. Bochenka

Redakcja

sds.pl„W służbie Bogu – zawsze dla Polski – zawsze dla ludzi” – pod takim hasłem odbyło się w piątek, 19 czerwca br., w klasztorze sióstr boromeuszek w Trzebnicy sympozjum poświęcone ks. dziekanowi Wawrzyńcowi Bochenkowi SDS (1915-1996). Wydarzenie to wpisuje się w obchodzone na Dolnym Śląsku Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów”, Rok Życia Konsekrowanego, a także Rok Księdza Bochenka (2015) ogłoszony przez Radę Powiatu Trzebnickiego. Organizatorami sympozjum był Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy i Gmina Trzebnica.

Po powitaniach ks. Bogdana Giemza SDS, inicjatora przedsięwzięcia i p. Marka Długozimy, burmistrza Gminy Trzebnica, głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.  On też moderował całość obrad. Wśród prelegentów byli profesorowie Papieskiego Wydziału Teologicznego: ks. Józef Pater, ks. Michał Piela SDS i ks. Bogdan Giemza SDS, nadto Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, archiwista ks. Ireneusz Kiełbasa SDS, katechetka szkoły podstawowej nr 2 w Trzebnicy – Ewa Dudek i Elżbieta Kędra, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. W. Bochenka w Czeszowie. Ciekawym dopełnieniem głosu pani dyrektor było wykonanie przez uczniów hymnu szkoły poświęconego Patronowi.

W świetle przedstawionych analiz i z perspektywy czasu może zadziwiać bogactwo talentów, gorliwość duszpasterska, umiłowanie Kościoła i powołania kapłańskiego oraz męstwo ks. Bochenka. Jego postać i posługa wpisały się na trwałe nie tylko w historię sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i dzieje miasta, ale także w losy Kościoła na Dolnym Śląsku po roku 1945 i niektórych zgromadzeń zakonnych, które wizytował na życzenie kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. W trakcie sympozjum padło pytanie o jego proces beatyfikacyjny.

Zwieńczeniem sympozjum była Msza św. w trzebnickiej bazylice, gdzie pochowany jest ks. Bochenek. Przewodniczył jej ks. Piotr Filas, prowincjał polskiej prowincji salwatorianów, który wygłosił także homilię. Należy wspomnieć, że w kaplicy św. Jadwigi w bazylice była w tych dniach czynna wystawa poświęcona ks. dziekanowi, przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze szkoły w Czeszowie. Można było na niej znaleźć m.in. wspomniany hymn dedykowany Patronowi:

Już nasza Szkoła ma imię swoje,
Patronem Jej Ksiądz Bochenek jest!
Człowiek wspaniały, przez ludzi kochany.
Jego nauki niechaj wiodą nas!

Nasza Szkoła dumna z tego, 
że Patrona ma takiego!
Człowiek dobry i uczciwy.
Jego życie dla nas wzorem jest!

Wychodźcie z orląt do nas mówiłeś,
wskazując jak dumny to ptak!
Wysoko sztandar wznosić kazałeś,
wieść życie pełne wartości i prawd.

Nasza Szkoła dumna z tego, 
że Patrona ma takiego!
Człowiek dobry i uczciwy.
Jego życie dla nas wzorem jest!

Bogdan Giemza SDS

Więcej (zdjęcia) na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda