Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – Trzebnica: Wernisaż w gmachu Urzędu Miejskiego

Salwatorianie – Trzebnica: Wernisaż w gmachu Urzędu Miejskiego

Redakcja

trzebnica.plDo 23 października w budynku Urzędu Miejskiego można obejrzeć wystawę będącą owocem IV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. W dniach 22 – 31 sierpnia, już po raz czwarty, z inicjatywy księdza profesora Bogdana Giemzy, plastycy z różnych miejsc świata spotkali się w Trzebnicy.

Współorganizatorami tegorocznej edycji byli: Gmina Trzebnica, Dom Zakonny Salwatorianów, Parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy, Powiat Trzebnicki, Powiat Wrocławski oraz Hotel Trzebnica.

Uroczystego otwarcia dokonała Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska. Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Bogdan Giemza, Wcemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, burmistrz Marek Długozima, malarka Ewa Mroczek oraz prof. Stanisław Gnacek.

Otwarcie wystawy odbyło się 6 października. Przybyłych gości przywitał gospodarz, burmistrz Marek Długozima: – Już po raz czwarty Trzebnica gościła artystów z całego świata, którzy na swoich płótnach wielokrotnie oddawali jej uroki. Z przyjemnością obserwuję, jak na przestrzeni lat do grona uwiecznianych obiektów dołączają kolejne, nowo powstające na terenie naszej gminy. Szczególne podziękowania kieruję do księdza profesora Bogdana Giemzy, głównego kuratora i pomysłodawcy przedsięwzięcia, oraz do jego uczestników: profesora Akademii Sztuk Pięknych Stanisława Gnacka oraz do Janusza Łozowskiego, który był także jednym z pomysłodawców. Mój wzrok przyciągany jest szczególnie przez obraz lokalnej artystki, Ewy Mroczek, przedstawiający odnowiony budynek Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Dziękuję pani Ewie i serdecznie gratuluję, zarówno jej, jak i wszystkim uczestnikom.

Uroczystego otwarcia dokonała Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska: – To dla mnie duży zaszczyt i przyjemność móc dla państwa otwierać ten wernisaż. To także duży zaszczyt dla gminy gościć tak wyjątkowych artystów, zjeżdżających do Trzebnicy, by malować.

Radości nie krył ksiądz Bogdan Giemza: – Kolejny międzynarodowy plener za nami. Jesteśmy bogatsi o nowe znajomości, nowe doświadczenia kultury, kolejne przeżycia artystyczne. Ogromnie cieszy mnie fakt, że z każdym rokiem plener się rozwija. W tym roku współpracowaliśmy z mieszkańcami siedmiu państw, między innymi z Marokańczykami. Na co dzień dzieli nas wiele kilometrów i kultura. W tych dniach jednak Trzebnica stała się miejscem spotkania, bliższego poznania, integracji. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają naszą inicjatywę od samego początku. W sposób szczególny dziękuję dziś burmistrzowi Markowi Długozimie, gospodarzowi Urzędu Miejskiego, w którym aktualnie możemy podziwiać obrazy w ramach wystawy poplenerowej – powiedział.

– To naprawdę wspaniałe doświadczenie, którego kuratorem, a przede wszystkim dobrym duchem jest ksiądz profesor Bogdan Giemza. Co roku jego osoba wprowadza spokój i pogodne nastawienie między uczestnikami. Jego osobowość sprawia, że w sposób całkowicie naturalny i niewymuszony my, artyści, możemy oderwać się od swoich spraw i tworzyć. O niewielu plenerach mogę się wypowiedzieć tymi słowami. Ksiądz profesor jest przy tym osobą o szerokich horyzontach, dzięki temu mogliśmy w tym roku współpracować chociażby z artystami z Maroka. Ogromne znaczenie dla tego typu wydarzeń ma oczywiście osoba kuratora artystycznego, którym w tym wypadku był Janusz Łozowski. Jego otwarte podejście zaowocowało taką różnorodnością prac – swoimi wrażeniami podzielił się jeden z twórców – prof. Stanisław Gnacek.

W tegorocznym plenerze wzięło udział czternastu artystów z Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji i Maroka. Część artystów po raz pierwszy była w naszych stronach, dlatego warto przyjrzeć się nie tylko szerokiej gamie walorów artystycznych, ale i temu, w jaki sposób Trzebnica widziana jest świeżym okiem osoby z zewnątrz.

Za: www.trzebnica.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda