Home WiadomościZ kraju Salwatorianin nagrodzony przez Burmistrza Gminy Trzebnica

Salwatorianin nagrodzony przez Burmistrza Gminy Trzebnica

Redakcja

W dniu 17 maja br. w Trzebnicy przyznano po raz pierwszy nagrodę – trzebnickie Henryki. Jednym z laureatów, nagrodzonych w kategorii działalność naukowa, został ks. Bogdan Giemza SDS.

Trzebnicka Nagroda Henryk to nagroda ustanowiona przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę. Po raz pierwszy w historii miasta została wręczona laureatom 17 maja, podczas niezwykle uroczystej gali, która odbyła się w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.

Trzebnicka Nagroda Henryk została ustanowiona przez burmistrza Gminy Trzebnica, by wyróżnić osoby i instytucje, działające na terenie gminy i mające szczególny wkład w jej rozwój i promocję. Nawiązuje do osoby Henryka Brodatego, męża św. Jadwigi Śl. i wybitnego władcy. Burmistrz Marek Długozima podjął decyzję, że nagroda będzie przyznawana cyklicznie, a po raz pierwszy zostanie przyznana 14 laureatom w 9 kategoriach: Kultura i sztuka, Edukacja, Lokalny patriota, Działalność naukowa, Wrażliwość społeczna, Miłosierdzie, Działalność samorządowa, Przedsiębiorca lokalny, Sport, Fundacje i Stowarzyszenia, a także w osobnej kategorii: Nagroda Specjalna Burmistrza Gminy Trzebnica.

Galę otworzyła swoim przemówieniem pani Danuta Kamińska, trzebnicka poetka, pisarka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca Kapituły opiniującej przyznanie Trzebnickiej Nagrody Henryk.

„Oto jest nasz dzień codzienny, nasze małe budowanie, trud uparty i niezmienny, nieustanne kształtowanie”. Tym fragmentem wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wprowadziła zgromadzoną publiczność, laureatów, a także znakomitych gości w temat samej nagrody i osób, którym została przyznana: – Kim są osoby wskazane przez pana Burmistrza, a zaopiniowane przez kapitułę? Z jednej strony to bohaterowie trudu codziennego, ale i osoby zaprzyjaźnione i wspomagające naszą gminę. A dlaczego ta nagroda jest tak niezwykła? W czym tkwi jej ważność i wyjątkowość? Wiem z doświadczenia, że pracując społecznie nie oczekujemy żadnego poklasku, ale świadomość, że ktoś dostrzega to, co robimy, naprawdę podwójnie motywuje do działania. Często słowa uznania znaczą więcej niż jakieś dobra materialne – mówiła pani Danuta Kamińska.

Na koniec w imieniu wszystkich członków kapituły złożyła serdeczne podziękowania w stronę burmistrza i dodała: – Dziękuję, że znalazłam się w bardzo elitarnym gronie i wspólnie mieliśmy zaszczyt i przyjemność opiniować osoby wybrane przez Pana. W przyszłym roku pojawią się nowi laureaci i każdy z Państwa będzie miał swojego bohatera codziennego trudu, bowiem nie sposób od razu nagrodzić wszystkich zasługujących na to wyróżnienie. Naprawdę Trzebnica ma się kim pochwalić. Panie burmistrzu, jesteśmy nieustannie zaskakiwani Pana inicjatywami i jestem głęboko przekonana, że jest Pan godny miana budowniczego nowego oblicza Trzebnicy.

Pogratulowała również nagrodzonym laureatom: – W imieniu kapituły gratuluję laureatom tegorocznej nagrody: „Słońce wschodzi i zachodzi, drzewa kwitną, liście ronią, my strumień rzeczywistości kształtujemy naszą dłonią”. Jesteśmy cząstką w zespole. Z niego płynie nasza siła, by „chleb leżał na stole, a pracom lampa świeciła”. Dni i noce z nami biegną, a my z nimi ku trudowi. W trudzie tworząc piękno, piękno, które znów służy trudowi. Za chwilę poznacie Państwo bohaterów, którzy czynią świat pięknym, jakkolwiek piękno wiąże się z codziennym trudem. Jednak jak powiedział Pascal: „Zrodziłeś się do trudu”.

Trzebnicką Nagrodę Henryk, wraz z odczytaniem laudacji, wręczeniem statuetki i dyplomu, kolejno z rąk burmistrza Marka Długozimy otrzymali: w kategorii „Kultura i sztuka” Zbigniew Lubicz-Miszewski i dr Monika Gruszczyńska,  w kategorii „Edukacja, lokalny patriota” Pani Leontyna Gągało, w kategorii „Działalność naukowa” ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS, w kategorii „Wrażliwość społeczna, miłosierdzie” s. Claret Cecylia Król SMCB i lek. med. Riad El Zein, w kategorii „Działalność samorządowa” pan Marek Koliński, w kategorii „Przedsiębiorca lokalny”: państwo Elżbieta i Jacek Tarczyńscy oraz pan Andrzej Trawiński, w kategorii „Sport” pan Marek Dardas, w kategorii „Fundacje i stowarzyszenia” pani Ewa Dudek. Burmistrz przyznał również trzy nagrody specjalne: dla abp. Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, dla prof. Tadeusza Trziszki, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dla pani Beata Kempy – minister ds. Pomocy Humanitarnej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Na specjalne zaproszenie burmistrza galę uświetnił koncert Orkiestry symfonicznej „The Film Harmony Orchestra” pod batutą Marcina Mirowskiego ze specjalnym udziałem Jacka Kotlarskiego. Przepiękny repertuar Zbigniewa Wodeckiego, piosenki takie jak: „Lubię wracać”, „Rzuć wszystko, co złe” „Nad wszystko uśmiech twój” skradły serca publiczności. Galę prowadziła Beata Bielska, która również, wspólnie z Jackiem Kotlarskim, wykonała utwór „Z Tobą chcę oglądać świat”.

Źródło: trzebnica.pl

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda