Święty Krzyż – kręcili sceny do filmu o żołnierzach wyklętych

oblaci.plW mijającym tygodniu gościliśmy w murach naszego sanktuarium na Świętym Krzyżu ekipę filmową, która kręciła sceny do filmu „Wyklęty”. Obraz ma promować walory województwa świętokrzyskiego.

Zdjęcia do tego wyjątkowego filmu rozpoczęły się wiosną 2014 roku. Cały film powstaje ze składki społecznej, zdjęcia są więc uzależnione od ilości zgromadzonych środków. Producenci wynajmują najlepszy sprzęt – kamery, oświetlenie, dźwięk.

W filmie nie jest powiedziane, gdzie dokładnie toczy się akcja. Jednak zamierzeniem twórców filmu jest nakręcić zdjęcia tylko w województwie świętokrzyskim i pokazać najważniejsze i zarazem najciekawsze obiekty historyczne, geologiczne, przyrodnicze ziemi świętokrzyskiej.

Do tej pory zdjęcia były kręcone m.in. na grodzisku w Stradowie, w Tokarni, Oblęgorku, na Ameliówce, w Świętej Katarzynie, Piekle Niekłańskim, Stąporkowie, Bocheńcu i w autentycznych pomieszczeniach UB w Kielcach.

Jak mówi pani Joanna Biskup-Brykczyńksa – kierownik produkcji – akcja filmu „Wyklęty” rozgrywa się między rokiem 1945 a 1948, ale są też odniesienia do czasów obecnych. Opowiada historię młodego mężczyzny nie mogącego odnaleźć się w nowym lepszym komunistycznym świecie. Film jest fabułą, w której pojawiają się wątki autentycznych wydarzeń. Za inspirację losów głównego bohatera o pseudonimie Lolo (Wojciech Niemczyk) posłużyły biografie kilku znanych Żołnierzy Wyklętych. Postać Lola najbardziej jest wzorowana na Józefie Franczaku (PS. Lalek), który był najdłużej ukrywającym się członkiem zbrojnego podziemia (zginął podczas obławy w 1963 roku).

Scena kręcona we wnętrzu XV-wiecznych krużganków na Świętym Krzyżu, ma przybliżyć fakt ukrywania się kilku partyzantów. To moment spotkania porucznika Wiktora (Marcin Kwaśny) z Lolem (Wojciech Niemczyk). Wiktor przedstawia mu dwóch nowych żołnierzy (Marcel Sabat, Dawid Żłobiński). Później okazuje się, że to konfidenci. Posiłek niesie przez krużganki (i wychodzi w refektarzu na Karczówce) Marcin Troński. Do przygotowania sceny został specjalnie przygotowany posiłek (bigos z kuchni klasztornej – przygotowany przez naszego brata Sławomira Przyweckiego OMI, który zajmuje się kuchnią klasztorną i jest wytrwanym kucharzem; kasza ze skwarkami, zamówiony w piekarni specjalny okrągły chleb). Naczynia (talerze z lat 40tych, taca, kubki aluminiowe, sztućce, garnki, miski, dzbany, koszyki) pożyczono z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, z DESy, Teatru im.S.Żeromskiego i od osób prywatnych.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/ Święty Krzyż

Za: www.oblaci.pl