Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Sympozjum naukowe w 200. rocznicę kasaty opactwa

Święty Krzyż: Sympozjum naukowe w 200. rocznicę kasaty opactwa

Redakcja

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2019 roku w świętokrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego miało miejsce sympozjum naukowe: „200 lat kasaty Świętego Krzyża. Kasata opactwa benedyktyńskiego ze Świętego Krzyża na Łyścu w 1819 r. Przyczyny – przebieg – konsekwencje”. Organizatorami spotkania byli: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Per Crucem, Radio Kielce SA oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sympozjum rozpoczęło się od występu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją pani Małgorzaty Banasińskiej – Barszcz. Artyści zaprezentowali utwory o tematyce pasyjnej oraz poświęcone Matce Bożej. Otwierając dwudniowe sympozjum naukowe gospodarz miejsca, o. Marian Puchała OMI, superior wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu, witając zaproszonych gości, prelegentów i uczestników powiedział:

– Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, pomnik historii. Klasztor świętokrzyski w ciągu swej tysiącletniej historii odzwierciedla dzieje Polski; był świadkiem poniżenia, ale i lat świetności, przeżywał radosne chwile, ale i klęski naszego narodu. Poprzez najazdy i grabieże; Tatarów, Litwinów, Szwedów, sąsiednich mocarstw popadał w ruinę, ale zawsze się podnosił, odradzał jak Feniks z popiołów. Przeżył okres rozbiorów i kasat i aż do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem kultu religijnego, ośrodkiem intelektualnym i kulturalnym na mapie regionu, jak i całego kraju. Historia opactwa świętokrzyskiego to niewyczerpalny temat dociekań naukowych, pogłębiania wiedzy i wiary związanej z tym świętym miejscem. Życzę wszystkim uczestnikom i prelegentom owocnych obrad i historycznych odkryć.  Szczęść Boże.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością pierwszy dzień naukowej refleksji dotyczącej kasaty Świętego Krzyża, byli m.in.: senator Jarosław Rusiecki, Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, poseł Maria Zuba, Andrzej Gąsior – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny, Janusz Knap – Prezes Polskiego Radia Kielce oraz Prezes Stowarzyszenia Per crucem; Jacek Semaniak – Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nie zabrakło także kapłanów dekanatu świętokrzyskiego, przedstawicieli wojska, policji i innych służb mundurowych.

Niewątpliwie sesja naukowa zorganizowana z racji 200. rocznicy kasaty opactwa benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu ukazała wielkie bogactwo tego miejsca zarówno w wymiarze duchowym, kulturowym jak i intelektualnym. To okazja, aby jeszcze raz opowiedzieć o wielkiej roli jaką pełniło i nadal spełnia to szczególne miejsce w naszej ojczyźnie. W sumie podczas dwudniowej konferencji wygłoszono 18 referatów. Jak wspomniał prof. Krzysztof Bracha, główny moderator i organizator sympozjum, ukażą się one w formie książkowej.

Jak zauważył o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki mniejszej, mimo kasaty opactwa przez zaborcę w 1819 roku Święty Krzyż nie stracił funkcji sanktuarium. Pomimo wielu trudności lokalowych, materialnych sanktuarium po dziś dzień, dzięki ofiarnej posłudze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i konkretnej pomocy władz kościelnych, państwowych, wojewódzkich i samorządowych właściwie wypełnia swoją rolę. Sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego było i jest miejscem celebracji kultycznych, ewangelizacji, miłosierdzia, kultury i działalności ekumenicznej.

(pg/D. Malajka OMI/zdj. K. Jamrozy OMI)

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda