Home WiadomościZ kraju Szóste ProVocatio pt. Islam – „ich Bóg” czy „nasz Bóg”?

Szóste ProVocatio pt. Islam – „ich Bóg” czy „nasz Bóg”?

Redakcja

W pierwszą rocznicę śmierci misjonarza salezjanina, ponad 80 młodych ludzi przyjechało z całej Polski, aby poznawać religię i kulturę ludzi, z którymi ks. Marek Rybiński pracował i dla których oddał życie. W dniach 17-19 lutego 2012, w Czerwińsku nad Wisłą odbyło się szóste spotkanie ProVocatio.

Tematem tego zjazdu był: Islam – „ich Bóg” czy „nasz Bóg”?.

Piątek

W piątkowy wieczór uczestnicy obejrzeli reportaż pt. „Ryba” zrealizowany w ramach cyklu programów pt. „Pytając o Boga” emitowanych w Telewizji Polskiej. Na filmie poznajemy ks. Marka z relacji jego rodziny, przyjaciół i znajomych. Były to wspomnienia nagrane w kilka miesięcy po śmierci salezjanina.

Teledysk pt. „Ryba – My tacy nie jesteśmy!” zrealizowany przez zespoły Porozumienie i FPS opowiedział młodym ludziom historię zabójstwa człowieka, który zdecydował się na wyjazd na misje do muzułmańskiego kraju, pokochał ludzi z którymi pracował i 18 lutego 2011 roku został brutalnie zamordowany. Jego śmierć dotknęła serc Tunezyjczyków. Podczas manifestacji potępiających zabójstwo ks. Marka w Tunisie, 15 tys. osób krzyczało hasła „my tacy nie jesteśmy”. Słowa te stały się refrenem nagranej piosenki.

Pierwszy gość spotkania – ks. Kazimierz Gajowy, który przez 20 lat pracował na Bliskim Wschodzie, w ogarniętym wojną Libanie opowiadał o pracy w środowisku muzułmańskim. Mówił o islamie jako systemie regulującym każdą sferę życia człowieka, o pozycji kobiety w społeczeństwie, możliwości szybkich rozwodów i obozach dla uchodźców w Libanie. Podczas Mszy misjonarz wygłosił kazanie, które rozpoczął od odśpiewania Ojcze nasz po arabsku na melodię imamów arabskich modlących się na ulicach muzułmańskich miast.

Sobota

W sobotni poranek gościem spotkania był ojciec dr Krzysztof Modras, dominikanin, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ojciec Krzysztof mieszkał przez kilka lat w Palestynie, zna język arabski i egipski, na KUL-u wykłada historię islamu. Podczas tego wykładu uczestnicy słuchali m.in. o historii życia Mahometa, zasadach zapisanych w Koranie i znaczeniu symboli takich jak pięć filarów, księżyc, gwiazda oraz znaczenie kolorów. Wykład ilustrowany był zdjęciami przedstawiającymi Mekkę, grób Mahometa czy wizje męczarni kobiet w piekle. Dominikanin przywiózł ze sobą grubą księgę Koranu z angielskim tłumaczeniem, każdy uczestnik mógł się z nią zapoznać, zobaczyć jak zapisane są reguły w niej zawarte.

Celem Provocatio jest inspirowanie młodych ludzi do myślenia nad powołaniem: do konkretnych zawodów, do małżeństwa czy życia konsekrowanego, ale też do spełniania swoich marzeń. Gościem, który prowokował młodzież do spełniania swoich marzeń był Damian Żurawski, aktor, scenarzysta, reżyser. Damian 2 kwietnia 2008 roku razem ze swoim kolegą Rafałem Walezym wyruszyli w pielgrzymkę z Rzymu przez Wadowice, Moskwę do Pekinu. Chcieli w ten sposób spełnić niezrealizowane marzenie Jana Pawła II, który nie mógł zrealizować swojego marzenia o odwiedzeniu narodu Rosyjskiego i Chińskiego w ich stolicach jako Pielgrzym Pokoju. Dwaj Polacy w trzecią rocznicę śmierci papieża, 2 kwietnia 2008 wyruszyli z Placu św. Piotra do Pekinu. Podróż trwała prawie 5 miesięcy. Rafał jechał rowerem swojej babci a Damian towarzyszył mu samochodem filmując całą trasę. Na spotkaniu, Damian opowiadał historię wyprawy, pokazał film rejestrujący przebytą drogę oraz zdjęcia napotkanych po drodze ludzi, obiektów i krajobrazów.

Koncert na szóstym ProVocatio zagrał EKS, raper chrześcijański, pochodzący z Giżycka. EKS pomiędzy piosenkami opowiedział historię swojego nawrócenia, mówił o narkotykach, o wyjściu z nałogów o uzdrowieniu i swojej rodzinie.

Niedziela

Podczas niedzielnej mszy był czas na odpowiedzenie Panu Bogu na słowa, które kieruje do każdego człowieka. Uczestnicy opowiadali czego doświadczyli w ten weekend. Każdy kto chciał mógł odpowiedzieć na pytanie czy myśli nad powołaniem do bycia żoną, mężem lub księdzem albo siostrą zakonną. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, głównie byli to uczniowie szkół średnich, gimnazjaliści, studenci oraz osoby pracujące. Na następne spotkanie ProVocatio zapraszamy w dniach 20-22 kwietnia 2012.

Bernadetta Jamróz

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda