Home WiadomościZ kraju Trzy zakony, jeden duch

Trzy zakony, jeden duch

Redakcja

Choć noszą różne habity i różnie się nazywają, to łączy ich jeden duch – franciszkański. Synowie Biedaczyny z Asyżu od wielu lat podejmują wspólne inicjatywy na różnych polach. Jedną z nich jest „majówka” wyższych seminariów duchownych z Małopolski i Śląska. Tym razem – 1 maja – odbyła się przy Franciszkańskiej i Loretańskiej w Krakowie.

 

Wspólne spotkanie klerycy i junioryści zaczęli od uroczystej mszy św. ku czci św. Józefa – opiekuna ich zakonów. Przy ołtarzu stanęli ich prowincjałowie, rektorzy, wychowawcy i profesorowie.

 

W okolicznościowym kazaniu – gospodarz, przełożony krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jarosław Zachariasz próbował odmitologizować Oblubieńca Matki Bożej, wskazując młodszym współbraciom św. Józefa jako wspaniały wzór i przykład do naśladowania.

 

„Józefowi tradycja chrześcijańska odebrała męskość, a przecież jak mało kto uosabia on prawdziwie męskie cnoty: troskę, ofiarność, poczucie odpowiedzialności i miłość” – przekonywał prowincjał.

 

„W moim osobistym rankingu świętych, gdybym miał taki tworzyć, umiejscowiłbym go przed apostołami. Mężczyzna z krwi i kości, podejmujący się zadania, które wyznaczył mu Bóg, rezygnujący przy tym z własnych marzeń, planów, chęci” – dodał o. Zachariasz.

 

Po mszy bracia przystąpili do konkursu piosenki, a po południu rozegrali mecze piłki nożnej, siatkowej, badmintona, tenisa stołowego i turniej szachowy. Majówkę zakończyli „majówką” w ogrodzie – nabożeństwem ku czci Matki Bożej.

 

„Kapucyni, Reformaci, Bernardyni, Konwentualni – każdy z nich i wszyscy razem pragną naśladować świętego Franciszka próbując uczyć się obdarowywania innych tym, czego mają pod dostatkiem, czyli własną obecnością. To jest właśnie cel tego franciszkańskiego spotkania” – tłumaczy nam jeden z kleryków, br. Rafał Indyk OFMConv.

 

Pierwsza „majówka” pięciu seminariów franciszkańskich z Małopolski i Śląska odbyła się w roku 2007. Inne wspólnie podejmowane inicjatywy to: Instytut Studiów Franciszkańskich, Konferencja Prowincjałów Franciszkańskich, Konferencja Rektorów Seminariów Franciszkańskich, wykłady monograficzne dla braci kleryków oraz braterskie spotkania przełożonych prowincji i klasztorów przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W zeszłym roku zakonnicy zaczęli też razem wydawać brewiarz franciszkański.

jms

foto: M. Kowalcze

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda